nyt pitäisi aloittaa liha soseiden teko... huoh. ostin possun suikaleita ja kana suikaleita. keittäähän ne täytyy, mutta kuinka paljossa vedessä ja kuinka kauan? sitten soseutus... soseutan keitin vedenkanssa? vai ilman? oon niin tumpelo keittiössä, että APUA!
lihojen keittäminen
......................
3550
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olin itse aikanaan yhä tumpelo. Laita vettä sen verran etä lihat peittyy (mitä haittaa voi olla liiasta vedestä) ja keitä niin kauan että itse pystyty pureskeleen lihaa. Vahdi ettei vesi haihdu kokonaan. Voit soseuttaa pienen vesimäärän kanssa, eli älä kaada kaikkea lientä pois. Hyviä annos kokoja saa kun pakastaa liha jääkuutiorasiassa.
Lisää täällä http://www.tampere.fi/tiedostot/5b7fW3e9r/vauvan_ruoka6_12_kk.pdf
ostat valmisruokija tai liity Martta kerhoon
oon kuullu että ei kysyvä tieltään eksy, eikä tyhmiä kysymyksiä ole, mutta anteeksi tyhmä kysymykseni! Mielummin todella teen itse jatkossakin lapseni ruoat ja kysyn apua kun tarvitsen. Harvemmin vaan tulee omia lihoja keitettyä. Mutta kiitos vaan kivasta mielipiteestä!