5kk ja syöminen

yks äippä

Mitäs teidän vaavit (5-6kk) syövät..? Paljonko ja kuinka usein..? Niin siis lähinnä kiinteitä tarkoitan.
Meillä lapsonen korvikkeella. Velliä muutama pullo päivässä, hedelmä ja marjasoseita n. kaksi kertaa.

Yritin kovasti saada lapsen syömään heti tuossa neljän kuun ikäisenä omatekoista perunasosetta, ja peruna-porkkana sosetta mutta ei millään uppoa! Sitten kokeilin hedelmä ja marjasoseita ja johan kelpas. Tiedän että ehkä tein tyhmästi...nyt lapsi on kovastikin tykästynyt näihin makeampiin sapuskoihin..taitaa olla entistäkin vaikeampaa saada syömään esim perunaa..
Tähänkin ongelmaan jos vain jollakin on jotain fiksua vinkkiä niin kiitos.

5

646

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • meillä hittituote

      Kokeileppa porkkanasosetta, ensin purkista ja myöhemmin itse soseutettuna. Meillä se oli varsinainen hittituote. Pikkuhiljaa soseutin joukkoon vähän perunaa ja parsaa. Täydestä meni.
      Marjasoseet on ihan ok, esim. välipalana tai jälkkärinä. Porkkanasose on lievästi makeahko, joten luulisi uppoavan.

    • njam...

      dipata kasvissoetta marjasoseeseen. Pieni nokare makeutta lusikankeulalla toimii ainakin meillä. Pikkuhiljaa voi vähentää makean määrää ja antaa vaikka joka toiseen lusikalliseen jne.
      Meidän neiti 5kk ja lähes 9kg syö aamuin illoin puuron, jossa mukana lusikallinen esim. marjasosetta ja kerran tai kaksi kasvissosetta, kerrallaan 1-1,5dl NANia menee reilu puoli litraa vrk:ssa. Ruuan määrä vaihtelee päivittäin.

    • osittaisimetyksellä

      Melkein 6 kk poika syö vielä rintamaitoa n. 3-5 kertaa vuorokaudessa. Eli Nania menee varmaan sellaiset 7 dl. Kiinteiden kokeilua ollaan aloitettu jo 3½ kuukauden iässä. Vauvalle on maistunut kaikki poikkeuksellisen hyvin. Alussa vaati kyllä n. viikon verran opettelua peruna-porkkanalla, että oppi syömään sitä ensin. Ensimmäisinä kuukausina oli jopa niin, että kasvissoseet maistuivat paremmin kuin hedelmä- ja marjasoseet. Nyt tehdään jo itse kaikkia vihanneksia ja lihoja soseutettuina. Neuvoisinkin vinkkinä, että laita purkkiruokaa (esim. Piltti peruna-porkkana, Bona maissi) pohjalle ja sitten siihen lisäksi omia soseutuksia ja luraus korviketta löysykkeeksi. Uskoisin, että löysä, maitopohjainen sose menee paremmin.

      Meillä siis syödään jo seuraavasti:
      Aamukaurapuuro kaupan marjasosetta '½ purkkia.
      Lounaaksi kaupan kasvissosetta ½ purkkia omia kasvis- sosejääpaloja (1-2 kpl).
      Välipalaksi kaupan marjasosetta ½-1 prk.
      Päivälliseksi kaupan kasvissosetta ½ purkkia lihaa ripaus omia kasvis-sosejääpaloja (1-2 kpl).
      Iltapalaksi velliä n. 120 ml.

      Poika on kova syömään, eikä kylläkään ole kovin kevytsarjalainen ;)

      • edelliseen

        Muuten porkkanan lisäksi makea kasvis olisi myös bataatti, eli kannattaa sitä soseuttaa itse!


    • poikien äiti

      5-6kk ikäinen on vielä niin pieni, ettei kannata ottaa paineita syömättömyydestä.
      lopeta makeiden hedelmien anto vähäksi aikaa ja tarjoa vain kasviksia tai happamampia hedelmiä ja marjoja kuten esim. vadelma, mustikka, oikeasta ananaksesta tehty sose, kesäkurpitsa, parsakaali yms.

      ole tiukka siinä ettei pelkkää makeaa sosetta syödä ja jätä ne vaikka pois vähäksi aikaa. ei se haittaa vaikka vauva olisi enimmäkseen maidolla vähän aikaa. noin pieni vauva pärjää pelkällä maidolla vaikka jos ei suostu mitään syömään.
      miten esim. itse tehdyt puurot?

      mielestäni vauva on ihan hyvä opettaa itse tehdyn ruuan makuun ja syömään monipuolisesti. täytyyhän sitä isompienkin kanssa olla välillä tiukka ja sanoa että tässä on ruoka mitä syödään eikä ole vaihtoehtoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2311
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      1014
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      912
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      906
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      583
      855
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      738
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      68
      641
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      30
      627
    Aihe