Kemin asuntojen myyntihinnat romahtivat

Kemissä asuntojen toteutuneet myyntihinnat ovat romahtaneet. Omakotien myyntiaika on pidentynyt ja myyjät joutuvat reilusti pudottamaan hintaa, jos mielivät saada talonsa myydyksi. Kohteita on paljon myynnissä, mikä kertoo myös siitä, että nyt on ostajan markkinat!

Vastaavasti Torniossa/Haaparannalla hinnat jatkavat nousemista, eikä mikään ihme koska kyseisissä Kaupungeissa satsataan työpaikkojen luomiseen ja hyvinvointiin. Kemissä talot ränsistyvät ja uusia järkeviä työpaikkoja ei juuri synny.

Hintaromahdus on hyvä juttu ainakin niille, jotka suunnittelevat omakotitalon hankkimista Kemistä!
72775
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Missä olet nähnyt Kemin asuntojen hintojen romahduksen...?

Olen tiiviisti etsinyt asuntoa joko Kemistä tai Torniosta, hinnat ovat samoissa, jos puhutaan suurin piirtein saman kuntoisista ja kokoisista asunnoista. Haaparannalla reilu vuosi sitten myytiin 2,5 miljoonan kruunun talo, Ikean Kamradin markkinoima hus, nyt saat vierestä melkein puoleen hintaa, eikä mene siltikään kaupaksi.
Torniosta saat jopa edullisemmin osakkeen uudesta talosta, kuin Kemissä.
Katso etuovi.comista, sieltä löydät myytävinä olevia asuntoja pilvin pimein, Torniosta saman verran kuin Kemistäkin, että se siitä.

Äänestä
  • Höpö Höpö..

    Pyyntihinnoilla ei ole mitään tekemistä toteutuneiden hintojen kanssa ja tästä on kysymys. Voihan nettiin laittaa kuinka korkean hinnan haluaa, mutta vain toteutuneilla kaupoilla on merkitystä ja niistä näkee mikä on alueen todellinen hintataso. Kemissä omakotitalojen myyntiaika on pidentynyt viimeisellä vuosineljänneksellä. Jos et usko, ota yhteyttä vaikka Kemiläisiin kiinteistövälittäjiin tai niihin, jotka ovat jo hiljattain myyneet vanhan asuntonsa.

    Äänestä

  • mutta kyllä Torniossa on kalliimmat asunnot kuin Kemissä. Niin uusien kuin vanhojenkin. Se on vain kysynnän ja tarjonnan laki.
    Tornio on nyt nousussa ja Kemi laskussa.
    Keminkin pitäis tsempata, kun siellä on muuhun Suomeen (myös Tornioon) verrattuna paljon vanhuksia. Vetovoimaa pitäisi saada muullakin kuin Lumilinnalla.

    Äänestä

jolla ei kuitenkaan ole rahaa.

Äänestä

Nimittäin nyt kannattaa ostaa asunto Kemistä, vaikka käykin Torniossa töissä. Niin minä tein.

Torniossa pyytävät kaikenlaisista röttelöistäkin ihan ylihintaa.

Tuttavani möi juuri Torniossa talonsa ja joutui pudottamaan hintaa parikymmentä tuhatta euroa ennen kuin meni kaupaksi.

Torniossakin näyttää edelleen olevan myynnissä niitä asuntoja, joita jo viime kesän alussa sieltä katselin ennen omia talokauppojani.

Ja Kemiin olen ollut ihan tyytyväinen. hoitopaikkakin löytyi heti.

Äänestä
  • Tuo on hyvin paljon totta. Seurailin ja bongasin asunto Tornio-Kemi akselilta. 5h k muut iso omakotitalo Torniosta, pyyntihinta tullessa puolivuotta sitten oli 280k€, taisi loppujen lopuksi mennä kaupaksi 210k€, että aikamoinen pudotus huh!
    Niinhän sitä sanotaan, että saa sitä pyytää, mutta vain tyhmä maksaa siitä pyydetyttyä hintaa. Järjen käyttö on sallittua.
    Kehitys taitaa olla samanlainen edelleen, enää en ole seurannut aikoihin kehitystä?

    Äänestä

  • Kannattaa todella ostaa asunto Kemistä vaikka kävis töissä Torniosta.
    Vain 20 km matkaa, hyvää nopeaa tietä ja Kemistä saa kaksion 20.000 eurolla ja kolmionkin 30.000 eurolla. Kyllä siinä bensa rahat voittaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Torniossa hinnat kohoavat kirjoitti:

Kemissä asuntojen toteutuneet myyntihinnat ovat romahtaneet. Omakotien myyntiaika on pidentynyt ja myyjät joutuvat reilusti pudottamaan hintaa, jos mielivät saada talonsa myydyksi. Kohteita on paljon myynnissä, mikä kertoo myös siitä, että nyt on ostajan markkinat!

Vastaavasti Torniossa/Haaparannalla hinnat jatkavat nousemista, eikä mikään ihme koska kyseisissä Kaupungeissa satsataan työpaikkojen luomiseen ja hyvinvointiin. Kemissä talot ränsistyvät ja uusia järkeviä työpaikkoja ei juuri synny.

Hintaromahdus on hyvä juttu ainakin niille, jotka suunnittelevat omakotitalon hankkimista Kemistä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu