Käydessäni tammikuussa Caravan Show & Camping messuilla Turussa ja viikkoa myöhemmin Helsingin Matkamessuilla, havaitsin elämystalouden tuotteita markkinoivien myyjien käyttävän ovelasti hyväkseen, messuvieraiden aitoja tunteita ja kaipuuta luontoelämyksiin.
Matkailuautot ja – vaunut kuten kaikki muutkin elämystalouden tuotteet olivat esitteissään kuvattuna aina, vapaassa ja villissä luontokohteessa ja taustalla oli aina aito koskematon luontoympäristö. Tämä osoittaa, että myös meillä karavaanareilla on kaipuuta olla aidossa luontoympäristössä, on se sitten leirintäalue tai aito ekologinen leiriympäristö. Tuskin monikaan aloittelevat karavaanari ostaa matkailuvälineensä pelkästään leirintäalueilla oleskeluun, taustalla on usein kaipuu luontoon tai jokin liikkuva harrastus, johon tarvitaan runsaasti yöpymisiä. Karavaanarit ovatkin puhtaasti osa leirintämatkailijoita, leiri rakennetaan juuri matkailijan haluamalle paikalle ja siinä viihdytään vaihtelevan pituisia aikoja paikoillaan. Luonnonrauha tai leirintäalueen vilinä on harkittuja paikkoja, joissa matkailija haluaa vapaa-aikaansa käyttää, omien mieltymyksiensä mukaan.
Tuntuukin käsittämättömältä, että joidenkin änkyröitten pitää vastustaa yhteistä leirintämatkailijoiden liittoa. Jäsenyhdistykset ovat itsenäisiä rekisteröityjä yhdistyksiä, jotka päättävät itse omista asioistaan ja päättävät myös sen, miten ne alueitaan hoitavat. Haluavatko ne alueille vain matkailuajoneuvon käyttäjiä vai myös muita leirintämatkailijoita. Liiton jäseniksi pitäisi voida kuitenkin hyväksyä myös muita leirintämatkailuyhdistyksiä kuin matkailuajoneuvon käyttäjien yhdistyksiä. Ajatus perustuu siihen, että tuolloin järjestöpohja laajenisi, ja Liitto voisi puhua koko leirintämatkailukentän painoarvolla. Erikoiseksi tilanteen tekee, että vastustava änkyrärintama koostuu melkein yksinomaan karavaanimatkailusta vieraantuneista kausipaikkasieluista.
Leirintämatkailuin yhtenäinen painoarvo
7
642
Vastaukset
- vastustaa
Mikä ihme vastustaa kausipaikkalisissa?
- Kaupunginranta.
Omassa kotikaupungissakin on hyviä uimarantoja ja leiripaikkoja.Ei niihin asuntovaunua tarvita.Itse en viihdy missään ghetossa vaan haluan sinne missä on puhdasta luontoa ja T I L A A .Vaikka ilman palvelua.
- jeesijä
höpöttelee aivan omituisia näkemyksiä, ei minkäänlaista johdonmukaisuutta. Jos jotkut hakuavat jotain "leirintämatkailijoiden liittoa" niin senkus tekevät sellaisen. Sitten nämä matkailuvaunuilijat perustavat oman valtakunnallisen ry:n, ja siihen tämä nykyinen Liitto sitten lopahtaakin. On Matkailuautoilijoiden Ry ja se Matkailuvaunuilijoiden ry! Mihin tarvitaan sitten SFC-liittoa? Ei mihinkään!
Ja kaikenmaailman jeesijät voivatkin tupeksia tunturinsa juurella miettimässä mitä oikein tapahtuikaan? Juna män jo!- sinä heräsit
ja päästit kissan pihalle.
Koitapas Jesse keksiä edes yksi ajatus jota joku ei vastusta niin olet Nobelisi ansainnut.
Puutarhaleiriläiset tietysti oivaltavat suhteellisen painoarvonsa laskevan jos liikkuvia tulee näihin piireihin enemmän. En usko siinä sen kummempaa syytä tarvittavan. Pitäisiköhän jakaa yhdistykset uudelleen, Autoilijat, Vaunuilijat, Telttailijat ja Puutarhurit.
Tämmöinen kulkurityyppinen karavaanari ei osaa kovasti vastustaa muiden retkeilijöiden ottamista saman kattojärjestön suojiin. Jäähän kaikille yhdistyksille joka tapauksessa oma vapaus ainakin toistaiseksi valita jäsenensä, joten kenenkään hätä ei liene tämän näköinen.- karhuI
Nyt ei sytytä,miksi leirintämatkailu tarvitsee oman yhdistyksensä?Eikö se ole yksi hailee mitä joku yhdistys on mieltä jos minä leiriydyn sallituissa rajoissa maastoon.Toisaalta ilman yhdistyksiä tässä käydään kalassa ja muissa maastoon kohdentuvissa harrastuksissa.Sehän on normaalia tuotteen ominaisuuksien yli mainontaa joka ei lunasta odotuksia kuvitella tuote erämaahan ilman tukipalveluita.Mitä ihmeellistä siinä on.Ihme on se että maailman pelastus turhaa liikkumista vähentämällä ei valtaa epätoivolla matkailuajoneuvo markkinoita.Vai eikö maailma tarvitsekkaan pelastusta?
- kiellettäisiin
kaasulämmitys, kaikista karavaanarien vehkeistä, lakkaisi ilmasto lämpeämästä ja maailma pelastuu!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1901965
- 1131053
- 1141046
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa20757- 52704
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä32643ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42608Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175557Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45528- 9482