Helsingissä on nykyään vaikea löytää hyvää leikkeleeksi tarkoitettua valmiiksi paistettua paahtopaistia. Jopa Stockmann Herkun (ainakin Itäkeskuksen) paahtopaistileikkele on tosi surkeata "tehdaskamaa".
Mutta Hakaniemen hallin Kestoleike Oy:n tiskiltä olen löytänyt kauppiaan itse paistamaa todellista herkkua, aina tuoretta, ja löytyy sekä kypsempänä versiona että omana herkkunani reilusti punaisena.
Kauppias siivuttaa silmiesi edessä, todella hyvää palvelua!
Löytyy myös kauppiaan itse keittämää naudan kieltä, juuri sopivan suolaisena, ja sitäkin kauppias siivuttaa koneellaan. Saa toki myös palana.
Kannattaa käydä maistamassa!
Terveisin Herkkusuu
Herkkupaahtopaistia!
13
886
Vastaukset
- Roast Beef
Hyvä tietää että vielä saa hyvää paahtopaistia! Olen pitkään etsinyt, ja kaikki on nykyään ylikypsää tai tehdasmaisesti marinoitua. Täytyy mennä sinne Hakaniemen halliin.
- on käynyt
tosi harvinaiseksi! Savustettua löytyy siivuina tehdasleikkeleenä vakuumipakkauksista tavallisista kaupoista, mutta se on aivan eri juttu kuin hyvin suolattu ja keitetty (savustamaton) naudankieli, josta voi itse leikata vähän paksumpiakin siivuja.
Ja tuo paahtopaistileikkelekin kuulostaa hyvältä!- Kielitaitoinen
En muista koskaan ostaneeni kaupasta valmiiksi keitettyä naudan kieltä. Sen sijaan olen useinkin ostanut kokonaisen kielen ja keittänyt sen itse. Keitinveteen laakerinlehtiä ja pippureita sekä yrttejä, mitä milloinkin. Osa leikkeleeksi, osasta olen tehnyt jonkinlaista kielihöystöä tai -kastiketta. Maukasta ja edullista!
Täytyy tosin myöntää, ettei tuota raakaa kieltäkään näe kauppojen lihatiskeissä ja kylmäaltaissa niin usein kuin vanhaan hyvään aikaan. Kun uusavuton sukupolvi ei osaa enää käyttää ja kysyä, hiipuu tarjontakin. - turiset
Kielitaitoinen kirjoitti:
En muista koskaan ostaneeni kaupasta valmiiksi keitettyä naudan kieltä. Sen sijaan olen useinkin ostanut kokonaisen kielen ja keittänyt sen itse. Keitinveteen laakerinlehtiä ja pippureita sekä yrttejä, mitä milloinkin. Osa leikkeleeksi, osasta olen tehnyt jonkinlaista kielihöystöä tai -kastiketta. Maukasta ja edullista!
Täytyy tosin myöntää, ettei tuota raakaa kieltäkään näe kauppojen lihatiskeissä ja kylmäaltaissa niin usein kuin vanhaan hyvään aikaan. Kun uusavuton sukupolvi ei osaa enää käyttää ja kysyä, hiipuu tarjontakin.Ei niitä raakoja naudankieliä taida saada mistään muualta kuin halleista. Pieniä possunkieliä sentään joskus näkee isoimpien marketien valintahyllyissä pakattuna.
Toki voi keittää itse! - on parasta
http://www.kolumbus.fi/rahola/sanastot/p.html#paah ja nimenomaan suolakuoressa.
Keitetty kieli http://www.yhteishyva.fi/ruokamaailma/reseptit/paaruoka_d_k/fi_FI/keitetty_kieli_kastikkeessa ja nimenomaan piparjuurikastikeessa.
Eikä näitäkään sovi unohtaa : http://www.reininliha.fi/resepti_7.html?http://www.reininliha.fi/reseptit_7-3.php
Lampaanmunuaiset madeirassa tai sherryssä http://www.ylioppilaslehti.fi/2007/11/02/laitoskokki-lattian-kautta-pannulle
http://www.yhteishyva.fi/ruokamaailma/vihjeet_oppaat/kokkikoulu_ohjevideot/liharuoat/fi_FI/munuaiset/ - lapsuuden_herkku
1 noin 600 gramman painoinen naudankieli(pese kunnolla) tai vastaavasti sian kieliä (painekattilassa 30 min) kylmää vettä , että peittyy
10 musta- tai valkopippuria
2 laakerinlehteä
2 porkkanaa
1 iso sipuli
2 mausteneilikkaa
Suolavesi jäähdytykseen
1 1 l vettä
2 1 rkl suolaa
Kastike
1 g voita
2 rkl vehnäjauhoja
4 dl siivilöityä keitinlientä
suolaa
(sitruunanmehua) tai piparjuurta
(tilliä)
Pese kieli joka puolelta hyvin karkealla harjalla puhtaaksi kylmän veden alla ja nosta kattilaan. Lisää sen verran vettä, että kieli tai kielet peittyvät. Lisää mausteet ja keitä liha pehmeäksi. Kypsyyttä voit koetella tikulla.Naudan kieli kypsyy hitaasti 3-4 tunnissa. porsaankieli on pehmeämpi ja valmistuu painekattilassa 15 min. Porsaankielen keitinveteen voit laittaa myös suolan. Naudankieltä suola kovettaa entisestään.Keitä naudankieli kuten edellä, mutta ilman suolaa. Ota kypsä kieli kattilasta, jäähdytä kylmässä suolavedessä aivan kylmäksi. Poista nahka nylkemällä. Leikkaa kielen alla olevat rauhaset pois ellei niitä ole jo poistettu.Leikkaa kieli tarjolle ohuiksi viipaleiksi vinottain. Voit tarjota viipaleet kylminä leikkeleinä vaikkapa tartarkastikkeen kanssa tai lämmittää uudestaan ja tarjota kuuman peruskastikkeen kanssa. Valmista kastike sekoittamalla ensin rasva ja jauhot kattilan pohjalla. Älä ruskista. Lisää keitinliemi, keitä 5-10 minuuttia sekoittaen . Mausta.Lisäkkeeksi sopivat keitetyt perunat ja etikkasäilyke (kurkku/punajuuri ja onpa myös kurpitsa oiva lisuke) .
- vihjeestä!
Kävin ostamassa paahtista sieltä ja juuri maistoin, aivan jumalaista!
- on vielä
hallikauppiaita!
Ja toinen hyvä Hagiksen hallissa on Roiniset Oy, josta saa paljon italialaisia ja saksalaisia liha- ja makkaraherkkuja.
- lähteä
ostamaan!
- piiparijuuri
Kestolekeikkeen paahtopaisti on kaupungin parasta. Ei tarvitse kuin ripaus piparjuurta seuraksi niin vie jo kielenkin mennessään!
- tufff
Minä en halua syödä kieltä...eläimen kieltä..se ei vaan sovi mulle
- leikkele_herkku
Hakiksen paahtis ja piparjuuri-omena -ah
- lisä_ke
Omena-piparjuurilisäke
300 g kuorittua, raastettua omenaa, josta on poistettu siemenkota
2-3 rkl sitruunamehua
15 g raastettua piparjuurta
1 tl sokeria
1 rkl öljyä
hieman suolaa
Sekoita heti sitruunamehu raastettuun omenaan. Lisää sitten muut aineet ja sekoita.
ellei Tallinnasta Mädaroigas purkkia Mädarõigas küüslauguga Piparjuurta valkosipulilla
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?6468736Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3603366Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi4652387- 1301395
- 341385
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl151315Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1091241- 941167
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h651095Hyvät valeet myllyistä
Tuuliviirit valehtelee myllyjen vaikutusta. Äänet kuuluu jopa kilometrien päähän. Se ei pidä paikkaansa. Eläimet häviää66979