Hyviä

kanakastikkeita

Tiedättekö miten muuten maustaa kanakastiketta/kanapataa kuin iänikuisella currylla tai esim. inkiväärillä? Minä en ainakaan pidä niistä kummastakaan hirveästi. Olen kerran syönyt todella hyvää ananas kanakastiketta, se oli hieman tulinen ja vähän makeahkokin. Ei sattuisi tulemaan mieleen mitä mausteita siinä voisi olla!? Tai kaikki reseptit kelpaa missä ei ole currya!

6

1453

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rotissööri

      # ruokalusikallinen vehnäjauhoja
      # kupillinen vettä
      # kahden appelsiinin perunankuorimisveitsellä kuorittu kuori
      # kahden appelsiinin mehu
      # ruokalusikallinen sitruunamehua
      # suolaa ja valkopippuria

      ripottele jauhot paksupohjaiseen kattilaan kylmään veteen ja sekoita tehosekoittimella sileäksi. Kytke lämpö ja kuumenna kiehumispisteeseen koko ajan pohjaa myöten kaapien. Lisää loput aineet ja lisäksi teelusikallinen etikkaa ja saman verran sokeria ja anna hautua miedolla lämmöllä koko ajan sekoittaen 5 minuuttia. Kuoriessasi appelsiinit, poista kaikki valkoinen nila huolellisesti. Jos haluat juhlavan maun, lisää pari ruokalusikallista Apricot brandy likööriä. Vaihtelua saat, jos käytät appelsiinien asemesta ananasmurskaa. Trimmaa suola ja lisää valkopippuria.

      toinen vaihtoehto voisi olla jalohomejuustokastike
      # 50 grammaa voita
      # 125 grammaa aurajuustoa
      # 1 hienoksi hakattu lehtisellerin varsi
      # ruokalusikallinen worcesterkastiketta
      # kolme ruokalusikallista smetanaa
      # yksi kovaksi keitetty ja silputtu muna
      # suolaa ja valkopippuria
      # persiljaa muutama oksa silputtuna
      # pienehkö sipuli säleiksi höylättynä
      # ketsuppia ruokalusikallinen

      Sulata voi paistinpannulla miedolla lämmöllä. Lisää juusto ja lehtisellerit. Lisää silputtu kananmuna ja sekoita lastalla.Lisää loput aineista ja trimmaa suola sekä ripottele valkopippuria.

      Vaihtelua saat myös jos lisäät lusikalla soseeksi hierottuja anjoviksia.

      Kastikkeiden liemenä voidaan myös käyttää kanan lämmittämisestä syntynyttä lientä.

      KASTIKKEISTAAN KOKKI TUNNETAAN !

    • turhuudenjumala

      www.aikakone.org/leena/muonaa6.htm

      ainakin kännikana on kokeilemisen arvoinen, samoin sitrussalsa.

    • Pistaasihalva
    • Tiinu***

      -Broilerin filesuikaleita (voi tehdä myös kokonaisista fileistä)
      -jauhoja
      -vettä
      -kasvis-tai kanaliemikuutio
      -ketsuppia
      -tuorejuustoa
      -cilijauhetta
      -soijakastiketta
      Kanat paistetaan. Kattilaan vispataan jauhot kylmään veteen, laitetaan kuumenemaan. Mausteet sekaan. Kanat sekaan ja muhitellaan niin kauan kunnes lisäkeriisi on kypsää.

    • ...ja niin täyteläinen soosi tulee,kun laittaa Koskenlaskija-juustoa.

    • vuohenjuustokana

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      196
      22552
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      99
      9829
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      53
      7733
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      95
      6502
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      193
      6227
    6. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      64
      5830
    7. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      61
      5330
    8. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5223
    9. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      121
      4863
    10. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      107
      4564
    Aihe