http://fi.wikipedia.org/wiki/Kemijärven_selluloosatehtaan_lakkauttamista_vastustava_kansanliike
Onko mielenosoitukseen lähtijöitä vai vuokrataanko mielenosoittavat paikan päältä Helsingistä?
Onko mielenosoitukseen lähtijöitä vai vuokrataanko mielenosoittavat paikan päältä Helsingistä?
Vastaukset 9
Vanhimmat
vaatii työpaikkoja näille sellumiehille eihän nokian ym tietoalan työntekijöillekään ole vaadittu mitään miksi aina sellumiehet saisivat periksi asiassa kun tehdas loppuu menisivät sitten lakkoon etteivät ilmoittaudu työvoimatoimistoon työnhakijaksi katsotaan meneekö paperiliitto kannatuslakkoon ja laittavt tehtaat seisomaan vuodeksi ensin jos ei auta niin toinen vuosi kaupan päälle
...joillekin hankkeille löytyy puolustajia, miksi toisille ei? Tappiollisen toiminnan lopettamisen ymmärtää yksinkertaisempikin sielu mutta kun kannattavaa toimintaa ollaan lopettamassa niin tottakai se kalvaa ammattinsa osaavan työntekijän mieltä.
toimettomaksi jäävät myös maanomistajat, korjuu ja kuljetus, huolto/tarvikeliikkeet,ym. välillisesti n.2000 työntekijää ja yrittäjää käytännössä 1/3 itälapista!
laajemmalle alueelle kuin vain sellumiesten pankkitileihin ja Kemijärven kaupungin alueelle. Puun hinta halutaan alas, myös siellä etelämpänä.
...kenenkään muunkaan tuotantoketjussa mukana olevan kyvykkyyttä. Kairijoki ja Tenniö ovat savotoina minullekin takavuosilta tuttuja siinä missä Kemijärvellä Karvakon "hieman" kaksimieliset kadunnimetkin. Pihtikummuntien risteyksessä piti kerran oikein auto pysäyttää kun nauratti niin kovin.
Pyhätunturillakin asustelin taannoin muutaman viikon kun olin Metlan hommissa sielläpäin. Kyllä niitä massapuurämeiköitäkin tuli siellä käveltyä.
Suhteellisen tuttua seutua minulle siis.
Nollaraja Lappiin!
Herrojen taxvärkkityöläisiksi !
Tapahtuma löytyy myös facebookista.
http://www.facebook.com/event.php?eid=8600321902
väkeä on tulossa paikalle vähintään satoja ihmisiä, ellei jopa tuhansia.
mutta ei ole rahaa matkustaa !
Työttömyyskorvaus vain 400 euroa !
Olemme mukana....ja suraamme tilannetta.