Pierettääkö kasvisruoka?

Telkkarissa joku väitti että kasvisruoka pierettää enempi kuin liharuoka! Pitäneekö asia paikkansa?

Itse olen kyllä huomannut että pavut ja kaali lisää ilmavaivoja.

Tämä henkilö telkkarissa epäili että kasvissyöjien piereskely lisää ilmansaasteita ja sen vuoksi kasvissyöjien tulisi maksaa ylimääräistä ilmastonpilaamisveroa!

Juttu lienee samallaista huumoria kuin Norjalaisten aikomus metsästää hirviä vähemäksi hirvien ilmaa pilaavien suolistokaasupäästöjen vuoksi.
4679
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Minä taas olin lukenut aikapäiviä sitten jonkun lehden kieli poskella tekemästä artikkelista, jossa toimittajat vertailivat sekasyöjien ja kasvissyöjien pieruja. Kasvissyöjältä toki tuli "tavaraa" hieman enemmän - mutta sekasyöjän tuhnut haisivat moninkertaisesti kamalammalle! Tästä voisi päätellä, että sekasyöjä saastuttaa päästöillään ilmaa enemmän kuin kasvistoveri (siitä huolimatta että päästöt ovat määrällisesti pienempiä - ainahan päästöissä ratkaisee kokonaisvaarallisuus ympäristölle)

Ei sillä etten haluaisi laskea pahanhajuisia pieruja vain sekasyöjien yksinoikeudeksi XD Kyllä täällä sekin taito osataan (mutta tarvittaessa myös olla pieremättä).

Äänestä
  • En minä ole mitenkään huomannut ikinä, että palkokasvit jotenkin pierettäisivät.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    En minä ole mitenkään huomannut ikinä, että palkokasvit jotenkin pierettäisivät.

    Torstai ja perjantaivastainen yö on kaasujen yö intissä, tuvassa kuin tuvassa. On viisaampaa sytyttää taskulamppu, kuin tulitikku. Syy hernesoppa, hernerokka, papusoppa, mitä nimeä nyt kukin haluaa käyttää. Katsokaa elokuva Villiä hurjempi Länsi (Mel Brooks), siinä cowboyt kilvan jyräyttelevät, syötyään papuja lännen malliin. Että kyllä, palkokasvit todistetusti synnyttävät tosi makoisia pärähdyksiä, tuhnauksia, joskus jopa saattajan kera.

    Äänestä

Harmi vaan kun niistä niin kovasti tykkään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Utelias? kirjoitti:

Telkkarissa joku väitti että kasvisruoka pierettää enempi kuin liharuoka! Pitäneekö asia paikkansa?

Itse olen kyllä huomannut että pavut ja kaali lisää ilmavaivoja.

Tämä henkilö telkkarissa epäili että kasvissyöjien piereskely lisää ilmansaasteita ja sen vuoksi kasvissyöjien tulisi maksaa ylimääräistä ilmastonpilaamisveroa!

Juttu lienee samallaista huumoria kuin Norjalaisten aikomus metsästää hirviä vähemäksi hirvien ilmaa pilaavien suolistokaasupäästöjen vuoksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu