valmiiksi marinoidut

broilerin suikaleet esim..

voiko antaa vuoden vanhalle? vai ostatteko aina maustamattomat lihat jotka sitten itse maustatte?

7

809

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • liikaa suolaa

      Useimmat valmiiksi marinoidut tuotteet ovat kovin suolaisia, jo se on syy, miksi kannattaa itse tehdä mausteseos. Lapsen ruokaan ei tarvita juuri muuta kuin ihan rippunen suolaa, ehkä aavistus kanamaustetta, mutta eipä sitten muuta. Mausteiden aika tulee myöhemmin, niihinkin kannattaa totuttaa, mutta alle vuoden ikäisen elimistö ei niitä vielä kestä.

      • olen kyllä

        maustanut alusta asti pojalleni lihat pippureilla ja yrttimausteilla, curryllä jnejne... eikä mitn tapahtunut:P


    • ....

      rupesin tytölle tarjoo siin 1,5v iäs marinoitua,jos hirveet soossit oli niin painelin liiat marinadit talouspaperiin.

      • niin paljon kun

        moista moskaa syötätte. Ei todella ole terveellisiä vauvalle ne marinadit.


      • sisältää
        niin paljon kun kirjoitti:

        moista moskaa syötätte. Ei todella ole terveellisiä vauvalle ne marinadit.

        suolan lisäksi aromivahventeita ja paljon lisäaineita.


      • kenellekään
        niin paljon kun kirjoitti:

        moista moskaa syötätte. Ei todella ole terveellisiä vauvalle ne marinadit.

        muullekaan. Marinadien ainoa tarkoitus on peittää alleen sen epämääräisen, suikaleiksi kutsutun moskan maku. Ja saada tuotteet säilymään luonnottoman kauan, mitä ne eivät käsittelemättömänä tee.


    • Nimetön

      Kaikessa ruoan laitossa on aina hyvä muistaa perussääntö mitä vähemmän sitä parempaa. Yksi maku kerrallaan opettaa lasta parempiin makuelämyksiin samoin kuin aikuistakin. Valitettavasti nuo valmiiksi marinoidut ovat niin yltäkylläisiä makujen suhteen että eihän kukaan enää erota syökö lihaa, kalaa, vai kasvista. Kaikkien meidän niin lasten kuin aikuistenkin olisi terveellistä syödä hyvää ja selkeää perus-ruokaa toki hyvin maustettuna ja makuisena omien mieltymysten mukaisena. Ja jos allergisia reaktioita syntyy on aina helpompaa lähteä karsimaan allergeeneja pois tuote/mauste kerrallaan kun on itse tietoinen mitä raaka-aineita on käyttänyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      407
      2884
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      76
      2249
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      112
      1785
    4. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      192
      1499
    5. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      77
      1472
    6. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      27
      1447
    7. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1445
    8. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1333
    9. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      80
      1297
    10. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1271
    Aihe