Siis onkohan tämä nyt mennyt oikein:
"Ethan Hawke laittoi lastenhoitajansa paksuksi"
http://www.iltasanomat.fi/viihde/uutinen.asp?id=1482601
Eikös tuossa jos missä pitäisi ehdottomasti sanoa
"Ethan Hawke PANI lastenhoitajansa paksuksi"?
???
Laittaminen vs. paneminen
12
2188
Vastaukset
- Männistön muori
Vinus mihi in cerebrum abiit.
(= hupsista, tämä meni väärälle palstalle) - Nahkatuuba
on myös rujo synonyymi sanasta "rakastella", joka ei sovi yleensä journalistiseen kieleen.
- erehdyt
Ehkä te kaikkein nuorimmat ette tunne panna-sanalle muuta kuin seksuaalista käyttöä, mutta se ei todista, etteikö sillä sellaista ole. On sillä - ja sopii jopa journalistiseen, kirjalliseen ja tieteelliseen tekstiin.
Täytyypä panna kahvi tippumaan.... - Nahkatuuba
erehdyt kirjoitti:
Ehkä te kaikkein nuorimmat ette tunne panna-sanalle muuta kuin seksuaalista käyttöä, mutta se ei todista, etteikö sillä sellaista ole. On sillä - ja sopii jopa journalistiseen, kirjalliseen ja tieteelliseen tekstiin.
Täytyypä panna kahvi tippumaan....Kerro lisää!
- ...
Väärin meni, ellei kyse ole kannibalismista.
- ......................
ihme heppu jos panet kaikkea muuta kuin ruokaa
- Nwofrl
Laittaa vai Panna ? Epäilen että molemmat ovat väärin; arkipäiväistä sanan käyttöä.
Olutta pannaan ja laittaa voi vaikka lattian. Mitä E.Hawke teki? Hän siitti. Siittiöllä...- paneminen yleissana
Hämmeessä on tavattu laittaa jos jotakin panemisen sijaan. Sieltä on tuo tökerö muoti lähtöisin.
- Laitosmies
Hän siitti siittimella, ellei ollut keinosiementäjä.
- Laitosmies
Laitosmies kirjoitti:
Hän siitti siittimella, ellei ollut keinosiementäjä.
Keinosiementäjä laittaa, uros panee.
- pan mies
Neulalla pistetään, ruokaa laitetaan ja muuten aina pannaan.
- Anonyymi
Olen miettinyt noit sanoja, ja lisännyt ne keksimääni kulttuuriin:
Naiminen ja paneminen olivat 2 eri asiaa: naidessa siitettiin, paneminen tapahtui suojatusti (kumin kanssa). Tämän takia VT:n kohta (3. Moos. 20:15) joka kieltää eläimeen sekaantumisen, oli muotoiltu "Älä nai äläkä pane eläintä tai sen kaltaista".
Muita olivat:
- Vartalo (ulkoinen muoto), keho (sisuksineen), ruumis (eloton).
- Tuoksu ja haju (tuoksu oli miellyttävä, haju oli paha tai epämääräinen)
- (määräys- / syy-)vastuu ja (toteutus-)vastuu
- Korkeus (mm. arvossa, laadussa ja voimassa)
- Tuntea (kosketus, vaistota, tuntea tai tietää hlö)
- Kuollut ja eloton. Kuollut oli joskus elänytkin, kun taas eloton ei.
- Hävittää ja tuhota (esim. hävittää jokin asia joltain alueelta, ts. siirtää toisaalle)
- Naiminen (siittäen) ja paneminen (suojatusti)
- Seurata (edeten) ja seurata (uutisia tai jonkun mielipidettä tai noudattaa käskyjä)
- Puhdas ja pesty. (ihminen pesee, koira nuolee puhtaaksi)
- Erottaa (silmämääräisesti) ja erottaa (toisistaan irti), erottaa (esim. arvossa).
- Liha (elävän, kuolleen ja saastuneen)
- Tarina (satu, valhe) ja kertomus (todenperäinen)
- Laittaa ja asettaa (tuoli pöydällä miten vain on "laitettu", oikeinpäin ollessa "asetettu")
- Nopeus ja vauhti. Esim. nopeusennätys tarkoitti lähtöpaikasta kohteeseen pääsyä ennätyslyhyessä ajassa. Vauhtiennätys tarkoitti matkalla hetkellisesti saavutettua nopeutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1254919Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1964777Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku112978Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1211997- 4031741
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a391526Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann101348- 891235
Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3781235- 741075