www.yle areena ulkolinja 17.2.2008 Muutaman vuoden päästä oljy on hupenemassa.
Öljy loppuu. YLE/areena Ulkolinja
3
1967
Vastaukset
- öljystä riippuvainen
paljon Pohjois-Norjassa aika lähellä rannikkoa, pohjois-navalla ja Israelin alueella on kuulema paljon öljyä oikein syvällä maaperällä.
Katsoin myös kyseisen ohjelman. olisi aika järkyttävää jos loppuisi öljy.- ____Frank___
Huoooohhh... Ei se öljy mihinkään lopu. Sen ylösnosto maasta vaan kokee tuotantopiikin kun kysyntää on liikaa suhteessa siihen kuinka nopeasti sitä saadaan maasta ylös. Siihen päälle vielä EROEI-indeksit niin onnea matkaan.
- Rajallista
____Frank___ kirjoitti:
Huoooohhh... Ei se öljy mihinkään lopu. Sen ylösnosto maasta vaan kokee tuotantopiikin kun kysyntää on liikaa suhteessa siihen kuinka nopeasti sitä saadaan maasta ylös. Siihen päälle vielä EROEI-indeksit niin onnea matkaan.
Siis öljyä ei enään tule lisää maan alta.Intia ja kiina ovat autoistumassa.kolmasosa väestöstä asuu kiina/intian alueella.Loppujen öljyjen hyödyntäminen tulee olemaan yhä kalliimpaa koska tietysti helpot paikat hyödynnetään ensin.Kalliimpaa tuottaa ja kalliimpi hinta.Lopuista jo aletaan sotia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-175766Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite835395- 1253414
Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin903367- 1201157
- 571107
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1301032- 37825
- 44818
- 23769