Onko katkaravuilla jotain positiivisia vaikutuksia terveyteen, kuten vaikka kalalla? Katkaravupujen terveysvaikutuksista ei ainakaan puhuta. Tiedän ainakin, että katkaravut sisältävät mm. runsaasti kolesterolia.
Katkarapu terveellistä?
5
13483
Vastaukset
- epäilen
Kolesterolipitoisuus on korkea, vaikka kaloripitoisuus on siedettävä. Äyriäiset yleisesti on nivelvaivoista ja esim. kihtioireista kärisiville myrkkyä.
Onneksi ei ole mitään noista, joten voi muutaman viikon välein herkutella katkiksilla. Lidlin jättiläiskatkaravuista tehty pata,johon oliiviöljyä, timjamia ja sitruunaa ja valkosipulia, on monesti lauantai-illan alkuruokana.- nivel ja kihti-
vaivaisille kielletty herkku. Siitä huolimatta joskus kunnon ruotsalaistyyliin tehty reekusmörrari on ihana syötävä.
Paahtoleivälle salaatin lehti, sulaneita isoja reekunpyrstöjä, majoneesia, tilliä, sitruunasiivu, keitettyä kananmunaa siivuina. Tätä muutaman kerran vuodessa, en voi vastustaa.
- saunaehtoona
syötiin pakastimesta ”Femeg King Prawns” yrtti- ja valkosipuliöljyssä. Liekö ollut Lidlistä vai mistä, samapa tuo. Vaan jopahan maistuivat!
Sen perään sitten raclettejuustoa...
Viineistä minä en puhu mitään.
Positiivisista terveysvaikutuksista ei liene puhettakaan. Vaan ainako pitäisi moisista huolta kantaa?
Teksti jättikatkarapujen pakkauksesta:
»Hienosti öljyyn ja yrtteihin sekä hiukkaseen valkosipulia marinoituna ”King Prawn Provencal” on ja pysyy toteutettuna Välimeren nautintona.»
Noin komeaan käännökseen en olisi itse kyennyt ikinäkuunapäivänä! - Iktyonomi!
Katkaravut ovat aikalailla normaalia ruokaa, eli niitä voi syödä jokainen oman mielihalunsa mukaan.
Äyriäiset ovat suosittuja oman makunsa takia. Niiden ravintoarvot ja tervellisyys riippuu pyyntipaikan ja ravun käyttämän ravinnon koostumuksesta. Katkaravusta syödään vain pyrstöliha joka koostuu vedestä, valkuaisaineesta ja pienestä määrästä öljyä.
Katkaravun valkuaisaine on hyvässä, sulavassa muodossa ja kolestrolin määrä on aika pieni. Kuten mainitsit haitallisen kolestrolin määrä on suhteellisesti suurempi kuin esimerkiksi kaloissa.
Katkarapu on hyvä koriste ja herkkupala joka antaa makua ruokiin! Niitä voi syödä huoletta pieniä määriä, mutta ei ole toisaalta erityistä syytä syödä niitä kilokaupalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1113317GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys491213- 831182
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja561147Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!351072- 601027
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn27930- 67888
- 53877
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39872