En nyt löydä kuukkelista oikeita hakusanoja, niin kysyn, mihin perustuu se ilmiö, että ihmisen hengitys salpautuu kovassa vastatuulessa. Myös aikuisella, eikä tarvitse olla hengästynyt.
Liittyykö ilmiö jotenkin tähän vauva-refleksiin, jossa vauvelit eivät turhaan hengittele veden alla?
Henki salpautuu vastatuulessa
9
5281
Vastaukset
- ...
Kyllä kait, jos ihminen on jo ameebana oppinut että ei pidä haukata kaikkea mitä päälle kaadetaan, paree pitää suu ja nenä kiinni...
- tyhjiö?
Tuulisella ilmalla ulkona tupakointi on vaikeata.
- Hih hih :)
tyhjiö? kirjoitti:
Tuulisella ilmalla ulkona tupakointi on vaikeata.
Tuskin kyse on tyhjiöstä. Ymmärtäisin että ihminen ei pysty kovassa tuulessa hengittämään ulos riittävän hyvin joten hengitys salpautuu. (En tiedä kyllä)
- paremminkin
tyhjiö? kirjoitti:
Tuulisella ilmalla ulkona tupakointi on vaikeata.
tuulisella ilmalla tupakan sytyttäminen on vaikeaa.
- Mikäs refleksi?
Hih hih :) kirjoitti:
Tuskin kyse on tyhjiöstä. Ymmärtäisin että ihminen ei pysty kovassa tuulessa hengittämään ulos riittävän hyvin joten hengitys salpautuu. (En tiedä kyllä)
"Ymmärtäisin että ihminen ei pysty kovassa tuulessa hengittämään ulos riittävän hyvin joten hengitys salpautuu."
Sikäli tämä teoria ei pidä paikkansa, että, kun hengen saa kakimisen jälkeen kulkemaan, vastatuuleen hengittäminen ei enää ole ongelma, tuli minkälainen puhuri tahansa.
Jotain osaperää asiassa silti saattaa olla. Ehkä sopivan väärään hetkeen tapahtuva sisäänhengitys ja kova tuuli salpaavat paikat hetkeksi. Ponnistelun jälkeen ihminen sitten sopeuttaa hengityksen tuulen mukaan (tiedostamattaan?) - Teorian teoria
Mikäs refleksi? kirjoitti:
"Ymmärtäisin että ihminen ei pysty kovassa tuulessa hengittämään ulos riittävän hyvin joten hengitys salpautuu."
Sikäli tämä teoria ei pidä paikkansa, että, kun hengen saa kakimisen jälkeen kulkemaan, vastatuuleen hengittäminen ei enää ole ongelma, tuli minkälainen puhuri tahansa.
Jotain osaperää asiassa silti saattaa olla. Ehkä sopivan väärään hetkeen tapahtuva sisäänhengitys ja kova tuuli salpaavat paikat hetkeksi. Ponnistelun jälkeen ihminen sitten sopeuttaa hengityksen tuulen mukaan (tiedostamattaan?)", kun hengen saa kakimisen jälkeen kulkemaan, vastatuuleen hengittäminen ei enää ole ongelma, tuli minkälainen puhuri tahansa."
Itselläni ei kyllä henki kulje kunnolla vaikka saisinkin parin hnekäystä puhurissa vedettyä (voimakas vastatuuli)
- ilmiötä huomannut
vaikka melkosilla myrskyillä ole ollu niin tunturissa kuin merelläkin. Enkä ole edes kuullut kenenkään valittavan tuollaisesta aiemmin. Motskarillakin on tullu ajettua visiiritön kypärä päässä aika haipakkaa ja hyvin kulki hengitys, vaikka tuuli oli astainen ja siihen päälle pyörän nopeus.
Kuinka yleistä tuo hengen salpautuminen vastatuulessa on?- Jeppelssonni
Mulla tuo tapahtuu pari kertaa vuodessa. Lapsena sitä säikähti hiihtoreissulla, kun paikat meni lukkoon. Nykyään joskus lumitöissä, kun nostaa päätä tuuleen, niin salpautuu. Viimeksi näin kävi, kun tulin ovesta ulos, niin puhuri iski kurkun tukkoon. Nieleskelyä ja haukkomista vaan päälle. On se jännä ilmiö! Ei se vaadi mitään supermyrskyä, kunhan kunnon puhuri vain. Se ehkä vaatii yllättävyyden eli yhtäkkisen tulon puhuriin, jota ei osaa arvata, ja siitä syntyy reaktio. Eli ei synny, kun lähet motskarilla kiitään suu auki ja odotat, että missä viipyy?
- Tuhkaorava
Minulla taas tuo henki salpautuu aina jos pelkkään naamaan puhaltaa joku, vaikka auton ilmastoitiräppänät. Ja ei vaadi mitään yllätyksellistä puhuria, vaan voi ihan tarkotuksella tehdä tuon. On kieltämättä jännä ilmiö tuo. Ja tuosta että uloshengittäminen olisi vaikeaa ilmanpaineen takia, niin minä en pääasiassa pysty hengittämään sisään jos naamalle puhaltaa jokin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061