Henki salpautuu vastatuulessa

Mikäs refleksi?

En nyt löydä kuukkelista oikeita hakusanoja, niin kysyn, mihin perustuu se ilmiö, että ihmisen hengitys salpautuu kovassa vastatuulessa. Myös aikuisella, eikä tarvitse olla hengästynyt.

Liittyykö ilmiö jotenkin tähän vauva-refleksiin, jossa vauvelit eivät turhaan hengittele veden alla?

9

5482

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Kyllä kait, jos ihminen on jo ameebana oppinut että ei pidä haukata kaikkea mitä päälle kaadetaan, paree pitää suu ja nenä kiinni...

      • tyhjiö?

        Tuulisella ilmalla ulkona tupakointi on vaikeata.


      • Hih hih :)
        tyhjiö? kirjoitti:

        Tuulisella ilmalla ulkona tupakointi on vaikeata.

        Tuskin kyse on tyhjiöstä. Ymmärtäisin että ihminen ei pysty kovassa tuulessa hengittämään ulos riittävän hyvin joten hengitys salpautuu. (En tiedä kyllä)


      • paremminkin
        tyhjiö? kirjoitti:

        Tuulisella ilmalla ulkona tupakointi on vaikeata.

        tuulisella ilmalla tupakan sytyttäminen on vaikeaa.


      • Mikäs refleksi?
        Hih hih :) kirjoitti:

        Tuskin kyse on tyhjiöstä. Ymmärtäisin että ihminen ei pysty kovassa tuulessa hengittämään ulos riittävän hyvin joten hengitys salpautuu. (En tiedä kyllä)

        "Ymmärtäisin että ihminen ei pysty kovassa tuulessa hengittämään ulos riittävän hyvin joten hengitys salpautuu."

        Sikäli tämä teoria ei pidä paikkansa, että, kun hengen saa kakimisen jälkeen kulkemaan, vastatuuleen hengittäminen ei enää ole ongelma, tuli minkälainen puhuri tahansa.

        Jotain osaperää asiassa silti saattaa olla. Ehkä sopivan väärään hetkeen tapahtuva sisäänhengitys ja kova tuuli salpaavat paikat hetkeksi. Ponnistelun jälkeen ihminen sitten sopeuttaa hengityksen tuulen mukaan (tiedostamattaan?)


      • Teorian teoria
        Mikäs refleksi? kirjoitti:

        "Ymmärtäisin että ihminen ei pysty kovassa tuulessa hengittämään ulos riittävän hyvin joten hengitys salpautuu."

        Sikäli tämä teoria ei pidä paikkansa, että, kun hengen saa kakimisen jälkeen kulkemaan, vastatuuleen hengittäminen ei enää ole ongelma, tuli minkälainen puhuri tahansa.

        Jotain osaperää asiassa silti saattaa olla. Ehkä sopivan väärään hetkeen tapahtuva sisäänhengitys ja kova tuuli salpaavat paikat hetkeksi. Ponnistelun jälkeen ihminen sitten sopeuttaa hengityksen tuulen mukaan (tiedostamattaan?)

        ", kun hengen saa kakimisen jälkeen kulkemaan, vastatuuleen hengittäminen ei enää ole ongelma, tuli minkälainen puhuri tahansa."

        Itselläni ei kyllä henki kulje kunnolla vaikka saisinkin parin hnekäystä puhurissa vedettyä (voimakas vastatuuli)


    • ilmiötä huomannut

      vaikka melkosilla myrskyillä ole ollu niin tunturissa kuin merelläkin. Enkä ole edes kuullut kenenkään valittavan tuollaisesta aiemmin. Motskarillakin on tullu ajettua visiiritön kypärä päässä aika haipakkaa ja hyvin kulki hengitys, vaikka tuuli oli astainen ja siihen päälle pyörän nopeus.

      Kuinka yleistä tuo hengen salpautuminen vastatuulessa on?

      • Jeppelssonni

        Mulla tuo tapahtuu pari kertaa vuodessa. Lapsena sitä säikähti hiihtoreissulla, kun paikat meni lukkoon. Nykyään joskus lumitöissä, kun nostaa päätä tuuleen, niin salpautuu. Viimeksi näin kävi, kun tulin ovesta ulos, niin puhuri iski kurkun tukkoon. Nieleskelyä ja haukkomista vaan päälle. On se jännä ilmiö! Ei se vaadi mitään supermyrskyä, kunhan kunnon puhuri vain. Se ehkä vaatii yllättävyyden eli yhtäkkisen tulon puhuriin, jota ei osaa arvata, ja siitä syntyy reaktio. Eli ei synny, kun lähet motskarilla kiitään suu auki ja odotat, että missä viipyy?


    • Tuhkaorava

      Minulla taas tuo henki salpautuu aina jos pelkkään naamaan puhaltaa joku, vaikka auton ilmastoitiräppänät. Ja ei vaadi mitään yllätyksellistä puhuria, vaan voi ihan tarkotuksella tehdä tuon. On kieltämättä jännä ilmiö tuo. Ja tuosta että uloshengittäminen olisi vaikeaa ilmanpaineen takia, niin minä en pääasiassa pysty hengittämään sisään jos naamalle puhaltaa jokin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      43
      935
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      923
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      775
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      116
      731
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      80
      678
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      34
      624
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      621
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      600
    9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      586
    10. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    11. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      20
      535
    12. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      533
    13. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      36
      522
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      66
      509
    15. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      486
    17. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      106
      477
    18. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      460
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      44
      454
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      7
      427
    Aihe