ANKARA SENSUURI
Kun ihminen (usein pieni lapsi) reagoi voimakkaasti kieltäen sitä pahaa jonka kohteeksi joutuu, kieltäytyy näkemästä sitä, ikäänkuin se olisi ainoa keino puolustautua, hän joutuu ansaan, pahaan kierteeseen. Tämä aiheuttaa jatkuvan pelon tai vihan joka näkyy neuroottisena kiltteytenä tai agressivisuutena. Ajan myötä se johtaa uupumiseen ja fyysiseen sairastumiseen. Prosessi on jokseenkin seuraava:
- Reagoi ankaruudella johonkin pahaan että se ei voi olla totta, sellaista ei saa tapahtua. Kieltäytyy näkemästä sitä, sulkeutuu itseensä. Tekee kaikkensa voidakseen välttää tilanteita joissa se paha voisi tulla esiin.
- Ponnistelee ankarasti kieltääkseen tietoisuuden siitä, yrittää unohtaa sen niin ettei siihen tarvitsisi uskoa. Täten aktivoi muiston tästä ja samalla kokemuksen siis aistimuksen siitä pahasta.
- Koska kaikkein olennaisinta ihmiselle on tietoisuutensa, kieltämällä tietoisuutensa hän kieltää itsensä.
- Tämä aiheuttaa voimakkaan tunteen epäoikeudenmukaisuudesta. Hän kokee nyt melkein kaiken elämässä epäoikeudenmukaisuutena.
- Hän joutuu jatkuvaan puolustusaseenteeseen (stressi). Melkein kaikki elämässä tuntuu vaaralta ja uhalta, sekä hyvä, kuten rakkaus, kiitollisuus ja ilo sekä paha, kuten pelko ja viha.
- Hän elää jatkuvassa pelossa ja vihassa (katkeruus, itsesääli, uhritunne).
- Hän ottaa kritiikin ja loukkaukset itseensä, loukkaa itseään (kieltää itseään). Hän tulkitsee helposti asiat negtiivisesti ja kokee että ne nimenomaan häntä vastaan suunnatuiksi.
- Itsekeiskeisyydessään sulkeutuu (depressivinen, liian kiltti) tai hyökkää aiheetomasti (agressiivinen, tuhoava) mikä vahvistaa pahaa kierrettä.
Tämä ongelma on meillä kaikilla jossain määrin. Usein se alkaa jo varhaisessa lapsuudessa kun esimerkiksi jompikumpi vanhemmista käyttäytyy hylkäävästi, loukkaavasti tai agressiivisesti. Tavallisesti ihminen reagoi pahaan pahalla (vihaan vihalla jne.) ja lisää täten pahaa. On harvinaista reagoida pahaan hyvällä siis viisaudella.
Kuten meissä kaikissa on kateutta, sekin vahvistaa tätä pahaa kierrettä.
Voidakseen käsitellä tätä rakentavasti, tarvitaan suvaitsevaisuutta ja rakkautta siinä kun pohtii tätä mielessään. Tarkoituksena on sallia tietoisuutta tästä, tuntea vastuuta siitä ja pyrkiä toimimaan päinvastaisella tavalla kuin tavallisesti.
Pahan kierre ihmisessä
P.S.
3
1125
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras
"Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde1552117MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(
MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku1301205- 1361143
- 47981
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j72958- 58892
- 38727
- 76727
- 34697
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan245674