Simppeli kyssäri sähköstä.

jos peukalo osoittaa virran suunnan niin sormet osoittaa magneettikentän suunnan vai miten se meni mutta joka tapauksessa kysymys on lyhyt ja ytimekäs eli: MIKSI MAGNETTIKENTTÄ ON KOHTISUORASSA SÄHKÖVIRTAA VASTAAN?

Olen pohtinut tuota ja tullut siihen tulokseen että luonnon omia juttuja ENKÄ JUMALAUTA TIEDÄ MIKSI!
3369
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ei ole magneettikenttä todellakaan kohtisuorassa virtaa vastaan. Yksinkertaista, mutta totta.
Magneettikenttä kulkee aina ohi virran. Tai virta ohi magneettikentän. Riippuu aivan siitä mistä katsotaan, onko joku kohtisuorassa vai ei.
Kohtisuoruus taitaa olla fyssanopettajien globaali salaliitto, ettei tarvitse selittää pikku pilteille asian todellista luonnetta:
Mitään magneettinapoja ei ole olemassa, ei edes Maapallolla. Helppo demonstraatio syntyy, kun rakentaa sähköjohtimesta silmukan, ja johtaa siihen sähkövirran. Selitä tuossa nyt sitten, missä ne magneettinavat ovat, kun ei ole paikalla muuta kuin kuparisilmukka ja ilmaa.

Äänestä
  • """"""Kohtisuoruus taitaa olla fyssanopettajien globaali salaliitto, ettei tarvitse selittää pikku pilteille asian todellista luonnetta: """"""Vainoharhaisuutta.
    Niin se vaan on, että sen lauluja laulat kenen leipää syöt!
    Väitätkö että magneettisista navoista puhuvat vain fysopettajat! Etkö ole koskaan lukenut tiedejulkaisuja? Sielläkin kerrotaan miten magneettiset navat siirtyvät ja viimein romahtavat.

    Äänestä

  • Kohtisuoruus on näennäinen ilmiö ja approksimoitu selitys. Elektronin spin-kvanttiluku itseasiassa estää kohtisuoruuden. Maan liikkestä tuttu presessio vaikuttaa myös sähköäkuljettavaan elektroniin. Tosin tämä on kiistanalainen teoria, eivätkä kaikki hyväksy sitä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


skömypelle kirjoitti:

jos peukalo osoittaa virran suunnan niin sormet osoittaa magneettikentän suunnan vai miten se meni mutta joka tapauksessa kysymys on lyhyt ja ytimekäs eli: MIKSI MAGNETTIKENTTÄ ON KOHTISUORASSA SÄHKÖVIRTAA VASTAAN?

Olen pohtinut tuota ja tullut siihen tulokseen että luonnon omia juttuja ENKÄ JUMALAUTA TIEDÄ MIKSI!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu