kiinteistä ruuista ja vedestä..

vfsd

Minkä ikäisenä ei tarvii enää pulloja keittää? ja koska vettä saa alkaa antaa? hana vettä vai pitääkö keittää?

mitenkä paljon kiinteitä pitää antaa päivässä, meillä syödään nyt pottua aamu päivisin ja iltasin velliä. pitäisikö päivällä vielä antaa esim. perunaa ja koska vuoro kauden aikana kannattaa makeita soseita antaa?

hirveästi kysymyksiä, ensimmäinen vauva kyseessä, jos joku kokeneempi voisi neuvoa =)

3

463

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iiiiiiiiiiiii

      noh,perus ohjeena on ettei pulloja ja tutteja tarvitsisi keittää enää kun kiinteät on aloitettu. itse olen kyllä vielä keitellyt senkin jälkeen.

      keitettyä huoneenlämpöistä vettä vauvalle joka ei syö kiinteitä(?) ,hanavettä kiinteitä syövälle suoraan(?)

      kiinteiden määrä päivässä yksilöllistä

      ei mitn väliä mihin aikaan vuorokaudesta annat hedelmäsosetta, silloin kun sinulle sopii!:D vaikka 03.30 esim:P

    • kiinteät ruuat,

      niin pulloja ei tarvitse keittää. Suuhyginiesti kehoitti alkamaan antamaan vettä kun aloitettiin kiinteät. Ihan suun huuhtomisen takiasiis. Alkuunsa itse annoin teelusikalla ja jonkun ajan kuluttua aloin antamaan nokkamukista,kun niin hyvin vesi maistui.
      Mä annoin aluksi pari teelusikallista päivässä ja sit lisäsin määrää vähitellen,kun ongelmia ei ilmennyt,niin paljon kun vauva söi.
      Alkuunsa aina viikon päästä aloitin vanhan rinnalle uuden ruoka-aineen. Ja sen viikon verran annoin taas uutta ennen kuin laajensin seuraavaan ruoka-aineeseen.
      Parin kuukauden päästä tämä alkoi tuntu tosi hitaalta,niin tein niin,että aloitin uuden 3-4 päivän välein,muttaannoin sitä sitten sen viikon. Siinä ajassa löytyy allergia jos sitä on. Kun aloitti yhden ruoka-aineen kerrallaan,olisi se ollut helppo"purkaa"jos ongelmia olisi ilmennyt.
      Aika alussa aloin antamaan lounasruuan lisäksi hedelmää klo 18 maissa. Muuten vauva söi korviketta.
      Vauva taisi ollaliki 7 kk kun aloin antamaan kaksi lämmintä ateriaa päivässä. Silloin hedelmä siirrettiin aina aterian jälkiruuaksi. Välillä hedelmää ihan sinällään,välillä puuron kanssa.
      Itse laitoin aina kalenteriin ylös,mink ruoka-aineen olin aloittanut,niin oli helppo seurata,jos joku olisi aiheuttanut oireita.
      Meillä tyttö aloitti kiinteät vasta reilu 5 kk vanhana. Kasvoi sihen asti hyvin korvikkeella ja ilta-maissivellillä.
      Ruokajutuista kannattaa lukea piltin ja nestlebonan ja semperin sivuilta,vaikka valmisruokaa ei käyttäisikään. Siellä paljon tietoa.
      Toivottavasti tästä oli jotain apua:)

    • keittää koskaan!

      Pelkkä huolellinen pesu riittää kyllä.

      Aivan turhaa päräämistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      22
      3954
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      90
      1944
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      90
      1329
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      168
      1291
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      56
      1149
    6. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      55
      1062
    7. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      194
      1030
    8. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      932
    9. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      44
      918
    10. Missä Martina miehineen?

      Onko tämä v. 2009 Turhin julkkis unohdettu nyt vallan? Mistä nyt tulee rahaa, kun ketään ei kiinnosta? Tähänkö päättyi M
      Kotimaiset julkkisjuorut
      177
      868
    Aihe