Niin se vaan on. Sitä ei ole koskaan todistettu oikeaksi ja silti se´on kaikista fysiikanlaista kiistattomin. Miksi? Miten se voitaisiinkaan todistaa oikeaksi?
miksi energiaperiaate on
"PYHÄ"
8774
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
että jonkun faktana pidetyn kyseenalaista todistaa itse väitteensä tai epäilyksensä.
Joten todisteita esille, jos edelleenkin olet sitä mieltä, että esille tuomasi asia ei pidäkään paikkaansa!
Ei ole tarkoitus loukata ketään, mutta totuushan kuitenkin on, että totena sitä pidetään vain siksi, koska sitä ei ole todistettu vääräksi.
"totena sitä pidetään vain siksi, koska sitä ei ole todistettu vääräksi."
... niin kuin kaikkia muitakin tieteellisiä teorioita. Tieteessä kun ei periaatteessa mitään voi todistaa oikeaksi. Teoria on oikea niin kauan kuin se vastaa havaintoja eikä ole ristiriidassa muiden totena pidettyjen teorioiden kanssa.
_Joo kyllä tässä on tullut K.V. Laurikainenkin kuunneltua ja tentittyä_. Siinä CV.
Tässä kohtaa tulee mieleeni fysiikan teoriaan liittyvä viisaus: "teoria on hyvä, mittaustulos vain häiritsee sitä". Teorialle on ominaista, että samalla määritetään sille myös pätevyysalue. E.P.A:lle on kuitenkin annettu avoin liikkumisoikeus, luonnon VIP-kortti.
Rauha taloon!
"fysiikan teoriaan liittyvä viisaus: "teoria on hyvä, mittaustulos vain häiritsee sitä"."
Liekö aivan viisaus, eiköhän tuo ole vain sanonta silloin kun havainnot eivät tuekaan uutta, hienoa teoriaa. Sattuu sitä joskus täällä insinööripuolellakin.
"E.P.A:lle on kuitenkin annettu"
Kuka tai mikä on antanut? Vai onko sittenkin niin ettei ole havaittu mitään ko. teorian vastaista?
Sen kun vain todistat kaikkea muuta, mutta pelkkä suunsoitto ei kelpaa. Pitää olla todisteita.
Saat kyllä yrittää todistaa sen vääräksi. Ikiliikkujan keksijät ovat yrittäneet sitä jo useita satoja vuosia. Kyllä sinä sinne sekaan mahdut.
Ei ole tarkoitus kaivaa verta nenästä. Ilmapiiri keskustelupalstalla on sellainen että tiapaamia tarvittaisiin. Mutta toisaalta kysymys oli tarkoin valittu? Tiedätte kyllä miksi.