Myydäänkö Suomessa jauhettuja unikonsiemeniä, unikonsiementäytettä tai unikonsiemeniä ylipäänsä? Olen syönyt ulkomailla unikonsiemenkakkua ja IHASTUIN. Haluaisin tehdä sitä itsekin!
Unikonsiemeniä?
unikkoa___
3638
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olisko joko leivonta-ainesten läheisyydessä tai sitten jauhohyllyssä, siellä missä on nää rouheet, siemenet yms. siis seesaminsiemenet, pellavansiemenet ja sellaiset. Olen kyllä nähnyt mutta en ostanut, kun en ole tarvinnut. Lisäksi googlettamalla löytyy ihana israelilaisen suklaakakun resepti.
Santa Marian valikoimista löytyy sellanen pieni pussi unikonsiemeniä. Prismasta ja Citymarketista löytyy ainakin.
Unikonsiemeniä kannattaa tuoda Keski-Euroopasta (saattaa olla Virossakin). Suomesta ostetuista maustepussiunikoista tulisi liian arvokas kakku.
Mummollani oli unikonsiemeniä varten oma käsimylly. En tiedä, myydäänkö niitä siellä enää.
Täytettä varten unikonsiemeniä voi keittää pienessä maidon määrässä ja sitten soseuttaa tehosekoitimessa tai sauvasekoitimellä.
Kakkupohjaan voi käyttää käsittelemättömiä unikonsiemeniä. Nautittavia lepomishetkiä Sinulle!