Mua jäi vähän vaivaamaan taannoinen työllistymiskeskustelumme. Sinähän ilmoitit siinä samaan aikaan että loisimiseni ottaa sinua pannuun kun se tapahtuu verorahoin ja ilmaisit käsityksesi että minun on ihan turha kuvitella saavani mitään toimistotöitä kun en osaa siihen tarvittavia asioita.
Se keskustelu tosiaan kruunasi varsin kurjan päivän. Ehkä se siksi jäi mieleen.
Olen miettinyt että miksi otit asiaan tuollaisen asenteen (etenkin jos loisimiseni ottaa sinua päähän ja toivoisit minun työllistyvän). Miksi kirjoitit tyyliin "Ai et osaa kymmensormijärjestelmää - siinä tapauksessa sinun on ihan turha kuvitella pääseväsi mihinkään toimistotöihin!" Mikset kirjoittanut esim. "Trisse hei, kannattaisiko sinun ennen toimistotöiden etsimistä opetella kymmensormijärjestelmä? Sen kyllä oppii kuka tahansa täysipäinen ja esim. työväenopisto järjestää edullisia kursseja"
Tuo nyt oli yksi esimerkki mutta miksi haluat mielummin vetää maton alta ihmisiltä kuin olla rakentava?
Se keskustelu tosiaan kruunasi varsin kurjan päivän. Ehkä se siksi jäi mieleen.
Olen miettinyt että miksi otit asiaan tuollaisen asenteen (etenkin jos loisimiseni ottaa sinua päähän ja toivoisit minun työllistyvän). Miksi kirjoitit tyyliin "Ai et osaa kymmensormijärjestelmää - siinä tapauksessa sinun on ihan turha kuvitella pääseväsi mihinkään toimistotöihin!" Mikset kirjoittanut esim. "Trisse hei, kannattaisiko sinun ennen toimistotöiden etsimistä opetella kymmensormijärjestelmä? Sen kyllä oppii kuka tahansa täysipäinen ja esim. työväenopisto järjestää edullisia kursseja"
Tuo nyt oli yksi esimerkki mutta miksi haluat mielummin vetää maton alta ihmisiltä kuin olla rakentava?
Vastaukset 31
Vanhimmat
Tätä vastausta jäänkin odottelemaan mielenkiinnolla...
Koska en ole puhunut kanssasi tietääkseni mistään asiasta.
Laita linkki.
Olen todellakin uusi palstalla ja tämä palsta on ihan seko.
Siis kymmensormijärjestelmä??? En itsekään osaa sitä täysin.
Vai onko tässä nyt kyseessä lievä painostaminen rekkautumiseen?
Minun käsialaani ovat juttu 'mitä jos kyllästyy' ja pari tekstiä siihen psykopatologian juttuun.
No en ihmettele, jos täällä on ollut hämmentävää! Asia on nimittäin niin, että tuon "Kellastuneen" nimimerkki eräällä toisella saitilla, josta täällä usein puhutaan, on juuri tuo "Kyllästynyt"! Eli kun kirjoitat tällä palstalla tuolla nimimerkilläsi "Kyllästynyt/", palstan lukijoista osa voi luulla että olet sama henkilö kuin "Kellastunut", osa voi luulla että pilailumielessä käytät Kellastuneen ns. aikaisempaa ja ehkä tunnetumpaa nimimerkkiä (Kyllästynyt)... Joten sellainen soppa se vaan on :D
En kai minä tuota ole voinut tietää.
Vaihdan ensitilassa nimimerkkini ja rekisteröin sen. Eipä ihme että sain kummallisia kommentteja aikaisemmin. Luulin että 'kyllästynyt/' erottuisi muista. Keksin nimimerkkini kirjoittamastani jutusta 'mitä jos kyllästyy'.
Se psykologi-juttu.
Tarkoitus ei ole ollut ketään harhauttaa tai pilailla toisten kustannuksella.
Näitähän sattuu usein! Ainakin minun puolestani saat valita nimimerkkisi ihan miten itse tahdot. Uskon kyllä ettet kellekään mitään pahaa tarkoittanut :)
Jotenkin tuo nimimerkki on sopiva näiden väärinkäsitysten jälkeen.
V tarkoittaa juuri sitä mitä luulette. :)
Tervetuloa Vee Kuutamolla!
selväksi, että et ole Kellastunut. Olen itsekin liittynyt tähän sekoboltsikeskusteluun hiljattain. Aluksi päätin että osallistun kykyjeni ja aikani puitteissa asialliseen keskusteluun, enkä vastaa vittuiluun:-D
Hyvin on toiminut. Tervetuloa vaan! :-D
Luulin jo että minulla on mikrosiru päässä tai dementia.
Kiitti myös sulle JoMN.
En malta olla puuttumatta asiaan tuosta toimistotyöstä. Ei ollut minulle osoitettu mutta kymmensormijärjestelmä on pyörälläajoa. Kyse on vain oppimisesta joten kellastunut voi tukkia turpansa.
Itselläni on tosin vain 9 sormea joka aiheuttaa hankaluuksia.
Kirjastosta kannattaa lainata kirja ja käydä läpi se harjoitus tai vaihtoehtona eräs ohjelma. En voi mainostaa ohjelmaa koska ei freeware. Siitä joutuu maksamaan, tai sitten ei.
Toimistotyö ei ole pelkästään tietokoneella kirjoittamista.
Paperi ei ole mennyt pois muodista vieläkään.
Mutta, ainakin epäselvyydet on korjattu.
Pitäisikö minun allekirjoittaa aikaisemmat viestit väärinkäsitysten välttämiseksi?
-
Nimimerkki "v.kuutamolla" kirjoitti:
"Ei ollut minulle osoitettu mutta kymmensormijärjestelmä on pyörälläajoa. Kyse on vain oppimisesta joten kellastunut voi tukkia turpansa."
Olenko muka jotain muuta väittänyt? Ja millä ihmeen oikeudella sinä tulet minulle uhoamaan turvan tukkimisesta?
Kuka tahansa pystyy opettelemaan 10-sormijärjestelmän! Ja minähän tasan tarkkaan kehotin Tristania joko opettelemaan sen tai huijaamaan "omasta järjestelmästä" tarvittaessa - mitä ihmettä sinä "v.kuutamolla" siis pullistelet?
Anteeksipyyntöni
Turhautuminen tuon nimimerkkisotkun jälkeen purkautui väärällä tavalla.
Anteeksi kellastunut.
Ei tässä mitään pullistella.
Uutena tällä palstalla en ole kärryillä missä mennään ja kun tuo nimimerkkisotku tuli täysin yllätyksenä.
-
Selvä juttu. Tarkoitukseni oli kertoa sinulle nimimerkin painolastista, mutten ehtinyt.
Rakentavaa keskustelua on vireillä näköjään tuolla:
http://keskustelu.suomi24.fi/terveys_show.fcgi?category=100&conference=4500000000001260&posting=22000000033169102
aloittaja keskustella lähinnä itsensä kanssa. Ehkä hänen joukkoonsa on eksynyt joku, joka ei ole tullut ajatelleeksi aloittajan höpisevän siinä ketjussa itsekseen. Tiedä häntä...
Tällaisia epäilyjä syntyy epämääräisten nimimerkkien vuoksi. Mistään ei voida tietää kirjoittajia olevan enemmän kuin yksi.
Ovela trolli...
Ei kannata kaikkea uskoa, mitä netistä lukee. Minä en koskaan oppinut kymmensormijärjestelmää, koska ranteeni tulevat järjettömän kipeiksi heti kun yritän moista. Silti olen onnistunut olemaan aivan hyväpalkkaisissa toimistotöissä koko (pitkän) työhistoriani ajan. Eikä ole kertaakaan kysytty kyseistä taitoa haastatteluissakaan ja jos olisi kysytty, olisin kertonut omaavani erittäin nopean kaksisormijärjestelmän.
Halusi huonona päivänäni musertaa minut keskustelussa "realismia urasuunnitteluun"
- viittaamalla tuohduksissani tehtyihin kirjoitusvirheisiin (joista osa oli niin selkästi tuohtuneen virheitä kuten avattujen sulkujen sulkematta jääminen)
- kymmensormijärjestelmän puuttumiseen
- siihen osaanko lonkalta kertoa kuinka 200:lle ihmiselle lähetetään kirjeet
jne.
Miksi? Varsinkin jos häntä harmittaa että loisin verorahoilla...
Kunhan nyt tajuat etten minä ole niitä viestejä lähettänyt.
Kirjoitin nimimerkillä 'kyllästynyt/' ja nyt rekisteröidyin tällä nimimerkillä.
Minulla ei ole mitään tekemistä nimimerkki 'kellastunut' kanssa eikä kenenkään muunkaan nimimerkillä.
Itsekin "loisin" verorahoilla kuntoutustuella enkä maksa veroja. Jos siitä jollain on sanottavaa niin suksikoon vittuun.
-
Tristan kirjoitti:
"Mutta Kyllästynyt halusi huonona päivänäni musertaa minut keskustelussa "realismia urasuunnitteluun""
Luuletko todellakin tietäväsi mitä minä haluan/halusin?
Mielestäni sinun olisi pitänyt (ja pitäisi edelleen) ajatella mitä sinulla on työnantajalle tarjottavana, eikä tuhlata voimiasi sellaisten tehtävien hakemiseen johon sinulla ei ole A. koulutusta tai B. kokemusta.
On eri asia hakea 18-kesäisenä kesätöihin, silloin into korvaa osaamisen, mutta kolmekymppisenä opintonsa keskeyttäneenä tai kouluttamattomana sekä vailla työkokemusta ei juurikaan ole mahdollisuuksia päästä työhön johon hakee niin koulutettuja kuin työkokemusta omaaviakin. Mielestäni hyvä esimerkki on se, että kun taannoin oma työpaikkani etsi työntekijää sellaiseen tehtävään (määräaikainen "hanttihomma"), johon sinäkin ilmeisesti tähtäät, hakemuksia tuli satamäärin. Hakijoissa ei ollut ainoatakaan opintonsa keskenjättänyttä ja lähes kaikilla oli myös vuosien vankka työkokemus.
Kustannusala lienee pieni ja huonosti vetävä, sieltä voi olla vaikea saada jalansijaa.
Oletko Tristan koskaan ollut kesätöissä?
ollut kesätöissä - joskaan en täysin ymmärrä miten kesällä tehdyt työt eroavat talvitöistä. Kesällä olen työskennellyt ainakin vuosina 1999, 2000, 2001, 2006 & 2007.
-
Kysymykselläni kesätöistä yritin selvittää minkälaisessä työssä viihtyisit.
Kerroinkin pääpiirteissään työkokemukseni siinä poistetussa säikeessä.
1999 olin kirjastossa
2000 toimistoapulainen
2001 (se olikin enemmän syksyä) tallentaja
2006 & 2007 kustantamoissa
-
Mitä tarkkaan ottaen tehtäviisi sisältyi; tallentaja tai toimistoapulainen voi tehdä monenlaista hommaa.
Oletko hakenut kirjastoon? Luulen, että saattaisit hyvinkin soveltua sellaiseen työhön.
niitä toimenkuvia kauhean tarkasti selittää kertomatta missä firmassa on ollut. No, toisessa käytettiin jotain ohjelmaa jota en edes muista enää. Se oli aika simppeli kuitenkin ja pärjäsin ihan hyvin. Siinä ei tarvinnut kirjoittaa paljon joten kymmensormijärjestelmän puuttuminen ei haitannut.
Toisessa mm. kirjoitin velkakirjeitä. Niissäkään ei kirjoitusnopeus haitannut kun siinä oli valmis pohja johon vaan vaihdettiin henkilön nimi ja velan määrä. Asiakaspalvelu oli vähän hankalaa siinä työnkuvassa eli ne yllättävät ja usein kiukkuiset puhelinsoitot.
En ole hakenut kirjastoon - olen ollut siinä luulossa että sinne on vaikea päästä. Tutussa kirjastossa olleet menettivät juuri paikkansa ja sinne jäi vaan se joka opiskeli alaa.
Yritän käyttää tätä palkkatukea ensin kustannusalalle ja jos se ei onnistu niin toimistoapulaisen/kirjastonhoitajan työhön.
Oletko sinä sattumoisin töissä kustannusalalla?
-
En ole kustannusalalla, mutta "väärän koivun kautta" tunnen alalla olevan.
(työjuttuun) vielä sanottavaa?
-
Eipä ole juurikaan lisättävää.
Mielestäni sinun olisi syytä miettiä missä asioissa olet vahva ja pyrkiä tehtäviin joissa voit käyttää vahvuuksiasi. En suoraan sanoen ymmärrä ajatustasi hakea toimistotyöhön kun sinulle ei (mielestäni) ole sellaiseen sen enempää koulutusta, kokemusta kuin taipumuksiakaan.
Jos kuitenkin toimistotyötä halajat, suosittelen että pyrit johonkin julkisen sektorin hoitoalan yksikköön osasto- tai toimistosihteeriksi; jäljestä päätellen sinne palkataan kaikki ne joita kukaan muu ei huoli.
koet että minulla on taipumuksia kirjastotyöhön muttei toimistotyöhön?
-
Olen saanut sen käsityksen, että pidät kirjoista/kirjallisuudesta. Ehkä sinun olisi helpompi sietää rutiinitehtäviäkin silloin kun kyse on sinulle tärkeästä aiheesta/alueesta (kirjat/kirjallisuus).
se saattaa olla totta.
yY4QA43Q