Intoa kiinteiden maisteluun..

tyttö kohta 6 kk:ta

Hei!
Olenko malttamaton äiti :)?
Kiinteiden maistelu aloitettiin 4 kk:den jälkeen perintisellä peruna jne.., kun tuli 5 kk:ta aloitimme tutustua lihaan, hedelmiin, aamuisin nyt tarjoamme kaurapuuroa. Tyttö ei ole lainkaan innostunut maistelusta/kiinteiden syönnistä, syö hikisesti muutaman lusikan ja sitten ei mene alas mitään!! Yökkää joskus pahimmillaan, kun tarjoan maitoa=korviketta, se uppoaa!
Neuvolassa vaan sanottiin että reilummin puurot/lihat ja hedelmät testaukseen, tuntuu että tyttö haluaa mieluummin maitoa pullosta kuin kiinteitä.
Siis onko tarkoitus että tuon ikäisen pitää syödä melko paljon herättessään:puuroa, lounaalla liha/perunaa jne...
Saanko vinkkejä kokeneita. KIIToS!

6

704

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KIINTEÄMPÄÄ

      Heips.

      Kokeile mannapuuroa ja lusikallinen hedelmäsosetta.
      Keitettyä perunaa, sekavihanneksia ja lohta mikrossa ja sit soseutat.
      Sekavihanneksia, sipulia (vähän) jauhelihaa, perunaa ja taas mikroon tai kattilaan ja soseuta.
      Raaka-aineita voit vaihdella ja uusia makuja lisätä pikkuhiljaa.
      Kiinankaalista jauhelihan kanssa pataa jne...
      Ei kun luovuutta keittiöö. Sit kannattaa pakastaa pilttipurkkeihin ja annoksia riittää vaihdellen.
      Kokkausintoa..ruisleivän kantapala oli mun neidille mieluisa ja autto kun rupes hampaat vaivaa.

      • :| :) :D

        Niin kauan kun lapsi kasvaa ja voi hyvin ei ole mitään hätää!
        Itse aloin tarjoamaan neidille päivittäin kiinteitä 5kk lähtien. Lapsi kasvoi hyvin ja oli tissimaidon ansiosta pyöreä vaikka ei suostunut maistamaankaan kiinteää ruokaa. Meillä lapsi söi pelkkää tissiä huimat 14kk!! Olin jo todella huolissani kun lapsi ei suostunut muuta syömään. Neuvolassa lohdutettiin ettei kannata surra koska lapsi kasvaa ja kehittyy hyvin. Eli tarjoa kiinteitä mutta yritä olla stressaamatta. Kyllä lapsi alkaa syömään sitten kun on siihen valmis!


      • neuvoista
        :| :) :D kirjoitti:

        Niin kauan kun lapsi kasvaa ja voi hyvin ei ole mitään hätää!
        Itse aloin tarjoamaan neidille päivittäin kiinteitä 5kk lähtien. Lapsi kasvoi hyvin ja oli tissimaidon ansiosta pyöreä vaikka ei suostunut maistamaankaan kiinteää ruokaa. Meillä lapsi söi pelkkää tissiä huimat 14kk!! Olin jo todella huolissani kun lapsi ei suostunut muuta syömään. Neuvolassa lohdutettiin ettei kannata surra koska lapsi kasvaa ja kehittyy hyvin. Eli tarjoa kiinteitä mutta yritä olla stressaamatta. Kyllä lapsi alkaa syömään sitten kun on siihen valmis!

        :)
        Silti ihmettelen, miksi neuvolasta sanottiin että nopeammalla tahdilla uusia tuotteita testaamaan?? Tyttö oli syntyessään 2.980 g ja pituus 49. Nyt (kohta 6 kk) painoa yli 7 kg ja pituus 68 cm. Eli kasvanut ihan normaalisti, ei käyrien yläpäässä mutta itse olen myös "normaalikokoinen" ollut vauvana. Imemisen lopetti itse 4 kuukautisena, korvikkeella menty siitä saakka.
        No, niin kuin sanoit, kyllä se alkaa maistumaan, kun aika on. Tuntuu että täälläkin sivuilla monet syöttävät kiinteitä aivan hurjaa tahtia.


    • aika kova

      Voi olla, että kaikki on lapselle tullut vähän liian vauhdilla. 6-7 kk iässä olisi hyvä olla jokin vilja ja liha ruokavaliossa (ei siis kaikki). 5 kk ei myöskään syö kovin karkeaa ruokaa (puurokin voi vielä tässä iässä tökkiä), joten voi sen vuoksi yökkiä. Kehotan etsimään netistä pdf:nä saatavan opuksen Lapsi, perhe ja ruoka. Se on sosiaali- ja terveysministeriön tekemä ja sen mukaan neuvolassakin pitäisi äitejä neuvoa. Aina ne neuvolan tädit eivät vain ole näistä ihan perillä.

    • -Lilliputti-

      ei ole mikään hätä vaikka ruoka määrät olisivat pieniä. 6kk iässäkin voisi vasta aloittaa kiinteiden antamisen eli mikä kiire on?
      vauvalle maidon kuuluu olla pääasiallinen ruoka eikä 5-6kk ikäisen tarvitse syödä montaa kiinteää ateriaa päivässä varsinkaan jos vauva kasvaa hyvin.
      nykyinen ruokien aloitus ikä on 6kk ja jos kiinteitä ruokia aloittaa 1-2 viikossa niin kuin suositus on niin ei vauva montaa ruokalajia syö 6kk iässä vaikka aloittaisi aijemminkin.

      • :)......

        nyt otammekin taas rauhallisemmin. Puuroa otamme illalla kauravellin muodossa ja päivät mennään maitolinjalla, tänään maisteltiin keitettyä porkkanasosetta ja se maistui :). Hedelmäsoseita otetaan maistiaisina sitten päiväunien jälkeen.
        Väliin vaan tuntuu että Neuvola tyrkyttää/mainostaa että tee sitä ja tee tätä! ja kun olen ensilapsen äiti, teen sitten kaiken sen mallin mukaan. Luulenpa että toisen kohdalla otan hieman rennommin:)
        Kiitos silti vinkeistä ja HYVÄÄ KEVÄÄN ODOTUSTA TEILLE KAIKILLE!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      92
      5298
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      56
      4141
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      25
      2239
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2078
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1815
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1474
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      32
      1293
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1076
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1001
    10. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      21
      1000
    Aihe