Kaipailisin reseptejä herkulliseen pastakastikkeeseen. Kasvis/kala/katkarapu, jotain sellasta. Kertokaa ihmeessä jos tulee mieleen jotain aiheeseen liittyen! :)
PASTAKASTIKERESEPTEJÄ!
neitiii.
7771
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tarvitset seuraavat ainekset
- 1 tölkki säilyketomaatteja
- 3 kynttä valkosipulia
- 3 keskikokoista sialkkaa
- 6 katkarapua
paistamiseen silavaa
1 dl kermaa.
Pilko ainekset pienehköiksi paloiksi. Pane voimakkaaseen tehosekoittimeen n. 3 minuutiksi.
Kuumenna sillä aikaa silava paistinpannulla. Kun se tirisee, kaada tehosekoittimen sisältö joukkoon. Keitä viisi minuttia sekoittaen, mutta varoen roiskeita. Tarjoa pastan kanssa tätä herkullista kasvisruokaa.
kännissä sattuu ja tapahtuu.
erehtyy sanomaan tuota ylläolevaa "kasvisruuaksi", vaikka kysyjälle tuo lienee ihan passeli ohje.
1kg tomaattimurskaa/ 1,5 kg tuoreita, meheviä tomaatteja
1 iso sipuli
2-3 valkosipulin kynttä
1 rkl oreganoa / nippu tuoretta
1 rkl basilikaa / nippu tuoretta
1 rkl persiljaa / nippu tuoretta
0,5 tl jauhettuja fenkolinsiemeniä
0,5 tl jauhettua mustapippuria
1tl suolaa
1 rkl sokeria
haluamasi suuruinen loraus oliiviöljyä
(vettä)
1-2 dl pähkinärouhetta, esim. manteleita, cashew-pähkinöitä, maapähkinöitä, saksanpähkinöitä jne... myös pavut ja soijarouhekin käy, jos sattuu sellaisesta tykkäämään, mutta pähkinät pasta on erinomainen yhdistelmä.
Kaada tomaattimurska kattilaan tai kalttaa tuoreet tomaatit ja paloittele kattilaan. Laita levy kuumenemaan miedolle lämmölle ja silppua sipuli sekä yrtit jos käytät tuoreita, purista valkosipulin kynnet ja sekoita loputkin ainekset kattilaan. Kypsennykseen käy 2 eri tapaa:
1. Jatkat kypsennystä liedellä 1-2 tuntia.
2. Keität 15 min. keskilämmöllä, teet "aromipesän" kylmälaukusta ja pyyhkeistä, asetat kattilan keskelle ja suljet kannen. Annetaan hautua yön yli.
Vettä lisätään tarvittaessa (yleensä ei tarpeellista, soijarouheen kanssa kylläkin).
Nautitaan pastan, salaatin, parmesanin (vegaanille maidotonta vastinetta tai hienoa mantelijauhetta) sekä hyvän punaviinin kanssa.
Aloita laittamalla tumma soijarouhe (n. 3/4dl) turpoamaan. Laita rouheen sekaan vähän suolaa, rouhi mustapippuria ja laita sitten rosmariinia vielä mukaan. Kuuma vesi päälle ja sekoita anna turvota.
Pilko sipuli ja ruskista, lisää sieniä (herkkusieniä, siitaketta, suppilovahveroa, tatteja tai kantarelleja)ja anna niiden kypsyä hieman aikaa. Heitä sekaan Valion 3-juuston ruokakerma ja soijarouhe. Anna muhia.
Vannon, että on hyvää!
Kuullota reilussa öljyssä silputtua valkosipulia,reilusti paprikaa kuutioituna, sekä basilikaa ja chilijauhetta/rouhetta.
Valkosipulia saa olla myös rutkasti.
Lisää tomaattimurskaa ja loraus vettä (joka saa haihtua haudutettaessa)
Anna hautua jonkin aikaa, kastike saa olla paksua jotta se tarttuu pastaan kunnolla.
Tämä on hyvä pohja johon voit lisätä haluamiasi aineita.
Jos voi ei tee haittaa omalletunnolle tai muuten , niin tässä yksi parhaista:
salvianlehtiä
voita - tai hätätilassa oliiviöljyäkin vaikka voi tähän tuo oman hyvän makunsa
pastaa
Pannulle voita ja kun kuohahtaa niin 5-6 tuoretta salvian lehteä. Rippu suolaa ja pippuria.
Salviavoi valmiin pastan päälle ja sekoitus.
Ei voisi olla helpompaa eikä paljon parempaakaan - jos vain saa tuota tuoretta salviaa kaupasta.