Kysymys kuiduista

liikaa?

Eli, voiko kuituja syödä liikaa? Jos voi, mitä haittavaikutuksia sillä on?
Jos yhtäkkiä lisää ruokavalioonsa paljon kuituja, tulee ilmavaivoja, sen tiedän. Mutta voiko kuiduilla olla jotain terveydellisiä haittoja?

Ja mikä edes on liiallinen kuitumäärä päivässä? :)

9

9885

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • että kuiduissa

      on eroja. Kasviksista saat pääasiallisesti liukenevaa kuitua mutta viljoista saat liukenematonta selluloosaa. Vältä siis viljoja koska samalla saat hiilihydraatteja.

      • lähinnä

        juu, olenkin lähinnä marjoja ja vihanneksia syönyt. päivässä pari ruisleipää. mutta siis että liiallisesta marjojen ja vihannesten syömisestä ei ole juurikaan mitää haittaa? toki olen myös lihansyöjä ja syön "kunnon" ruokaakin, mutta nyt olen alkanut karistaa makean himoa erilaisilla marjoilla.


      • ...
        lähinnä kirjoitti:

        juu, olenkin lähinnä marjoja ja vihanneksia syönyt. päivässä pari ruisleipää. mutta siis että liiallisesta marjojen ja vihannesten syömisestä ei ole juurikaan mitää haittaa? toki olen myös lihansyöjä ja syön "kunnon" ruokaakin, mutta nyt olen alkanut karistaa makean himoa erilaisilla marjoilla.

        mutta viljoista saadut liukenemattomat kuidut ( jotka ovat hiilareita) eivät imeydy eli niistä ei myöskään saa kaloreita.


      • ssdsfv
        lähinnä kirjoitti:

        juu, olenkin lähinnä marjoja ja vihanneksia syönyt. päivässä pari ruisleipää. mutta siis että liiallisesta marjojen ja vihannesten syömisestä ei ole juurikaan mitää haittaa? toki olen myös lihansyöjä ja syön "kunnon" ruokaakin, mutta nyt olen alkanut karistaa makean himoa erilaisilla marjoilla.

        kuituja ei mielestäni voi syödä liikaa :)
        eikä niistä ole mitään haittavaikutuksia lukuunottamatta juuri tuota että jos yhtäkkiä lisää ruokavalioon paljon kuituja niin tulee ilmavaivoja ym. mahan turvotusta mahdollisesti.

        kuitujen suositusmäärä on 30g/pvä, itse syön yleensä 50g/pvä joista suurinosa tulee vehnäleseistä joita lisäilen melkeinpä joka paikkaan, jogurtista paistettuun munanvalkuaiseen :)


    • c.A.Sf.

      Kuidut jaetaan siis liukeneviin ja liukenemattomiin, kuten tuossa yllä jo kävi ilmi. Kumpikaan niistä ei imeydy sellaisenaan ihmisen ruoansulatuselimistössä.

      Riippuen määrästä liukenevan kuidun käyttää pääasiassa kokonaisuudessaan ravinnoksi paksusuolen mikrobit, jotka valmistavat niistä ihmiselle tärkeitä lyhytketjuisia rasvahappoja. Ne ovat mm. paksusuolen seinämän solujen pääasiallinen energialähde, loppu imeytyy verenkiertoon ja kulkeutuu maksaan. Mikrobit tuottavat sivutuotteenaan sitten myös kaasuja, vetyä ja hiilidioksidia, joista osa imeytyy ja osa poistuu peräsuolen kautta.

      Samaiset mikrobit käyttävät myös suurimman osan liukenemattomasta kuidusta (jopa 80 % selluloosasta fermentoituu paksusuolen mikrobien toimesta). Jäljelle jäänyt kuitu lisää ulosteen massaa ja sitoo nestettä.

      Voiko kuitua syödä liikaa? Kyllä voi. Kuitu sitoo voimakkaasti vettä (liukeneva ja liukenematon), eli toisin sanoen liika kuitu ruokavaliossa aiheuttaa ummetusta, jos ravinnosta ei muuten saa tarpeeksi nestettä. Tämä on sikäli mielenkiintoista, että kuidulla on myös laksatiivisia vaikutuksia.

      • kiinnostunut kuiduista

        elikkä siis jos syö todella paljon kuitua ja muistaa kuitenkin jouda paljon niin vatsan toiminta on kaikkein nopeinta? ymmärsinkö oikein vai menikö ihan mönkään? :>


      • kuituilija

        "Voiko kuitua syödä liikaa? Kyllä voi. Kuitu sitoo voimakkaasti vettä (liukeneva ja liukenematon), eli toisin sanoen liika kuitu ruokavaliossa aiheuttaa ummetusta, jos ravinnosta ei muuten saa tarpeeksi nestettä. Tämä on sikäli mielenkiintoista, että kuidulla on myös laksatiivisia vaikutuksia."

        Minulle on käynyt juuri näin viimeisen kahden viikon aikana. Innostuin liikaa terveellisestä ravinnosta, etenkin kuiduista. Päivittäin neljän viljan puuroa, 100% ruisleipää, sokerijuurikkaan hiutaleita... vatsa meni aivan jumiin ja istumasessiot vessassa olivat silkkaa kidutusta!

        Älkää syökö liikaa kuituja, kohtuudella!


    • on syödä

      liikaa kuitua normaaliravintoa syömällä. Sen sijaan jos käytät kuituvalmisteita, leseitä tai alkioita, niin on mahdollista lyödä yli.

      Katso lese- ja alkiopakkauksesta maksisimiannostusmäärä ja noudata sitä. Täysjyväleipää tai puuroa tuskin vatsasi vetää niin paljon, että ongelmia syntyisi.

      Hedelmistä ja vihanneksista saatava kuitu on liukoista, eikä sitä voi yliannostella.

      Ikuinen hokema, mutta tosi: Kaikkea kohtuudella. Kohtuuden uskon olevan ihmisen selkäytimessä, ellei sitä ole tietoisesti tuhonnut.

      • piia

        Afrikassa ihmiset syövät noin 150 g kuitua päivässä. Se tulee sitten saman tien pois, eli ulostemäärät siellä ovat valtavia. Been there, seen it. On se vatsantäytettä ainakin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mitä

      Haluisin sanoa?
      Ikävä
      127
      1964
    2. Cheek ei enää aio äänestää kokoomusta

      "Erityisen pitkästi hän kirjoittaa Palestiinan tilanteesta ja purkaa turhautumistaan siitä, miten ”Suomen valtionjohto s
      Maailman menoa
      205
      1480
    3. Näytit hyvältä

      Kävelyäsi oli mukava katsoo. Naiselle
      Ikävä
      84
      1385
    4. Joko alat

      Pääsemään irti?
      Ikävä
      72
      1196
    5. Voikkaalla käynnissä iso poliisioperaatio

      Poliiseja valkoisissa suojapuvuissa ja armeijan väkeä runsaasti paikalla , tyhjentävät omakotitalosta räjähteitä, aseit
      Kouvola
      34
      1121
    6. Kansanedustajien palkkioihin roimat korotukset

      Kansanedustajien palkkiot nousevat lokakuun alussa sadoilla euroilla, kertoo eduskunnan palkkiotoimikunta. Ensimmäisen
      Maailman menoa
      114
      1030
    7. A miehelle :)

      Oli mukava näkeminen taas eilen. Olisinpa tänäänkin nähnyt sut. Harmi ettei tunneta kunnolla. Ja etten voi saada su
      Ikävä
      22
      1025
    8. Kannattaa aina muistaa että ei yritä

      liian tasokasta jos ei itse ole sellainen. 🤷🏻‍♂️
      Ikävä
      75
      902
    9. Joko sä olet aivan totaalisen rakastunut

      Tai sitten sulla on joku hätänä. Kaikkeni lähestulkoon yrittänyt että perääntyisit mutta ei 😄
      Ikävä
      65
      894
    10. Mä tiedän missä sä taas olet

      Kaksoiselämää elävä pskiainen.
      Ikävä
      79
      831
    Aihe