Hei!
Käsittääkseni osterit kuuluvat tähän elävään ravintoon. Vanha ystäväni ja hänen miehensä ovat kutsuneet meidät huvilallensa Portugaliin ja kovin ovat myös kehuneet paikallisten ravintoloiden osteritarjontaa. Itseäni kauhistuttaa osterien syöminen elävältä (oikea tapa monen lähteen mukaan), joten onko minun kohteliasta tilata jotain muuta ostereiden sijasta, vai saisiko ostereita mahdollisesti kypsinä?
Kiitos ja kaunista kevättä kaikille!
Anu.
Osterit?
13
4123
Vastaukset
- Laatutietoinen nautiskelija
Kun viet avatun osterin huulillesi, älä missään tapauksessa ajattele räkäklimppiä, sillä sen tuntuisen niljakkeen, tosin jääkylmän ja ihmeen raikkaan ja hyvänmakuisen klimpin saat suuhusi.
Jos ajattelet edellä mainittua, saatat olla maksumiehenä pöytäkavereidesi pyykkilaskua selvitettäessä. Meinaan, laatta lähtee alta aikayksikön. Osteri on elävyydestään huolimatta tosi raikas ja nimenomaa mereltä maistuva herkkupala. Kokeile, mutta älä ajattele mitään sitä ryystäessäsi.
Kypsä osteri ei ole mistään kotoisin, pyydä sitten vaikka sinisimpukoita tilalle. - jos tilaatkin
jotain muuta. Makuasiat ovat henkilökohtaisia, eikä tuollaisesta voi kukaan "normaali" ihminen loukkaantua.
Hyvää matkaa Portugaliin. - ...
ketään, mutta älä säkään loukkaannu kun sanon ettei tää asia kuulu elävän ravinnon palstalle. Eläimien syönti ei kuulu elävään ravintoon.
- Kalastaja
Meren viljaa, tiedoksi tiukkapipoisille.
Osteri tiedostaa aivan samalla tavalla kuin kasvikin, te ette vain kuule tuskanhuutoja haukatessanne esimerkiksi tuoretta porkkanaa. - ...
Kalastaja kirjoitti:
Meren viljaa, tiedoksi tiukkapipoisille.
Osteri tiedostaa aivan samalla tavalla kuin kasvikin, te ette vain kuule tuskanhuutoja haukatessanne esimerkiksi tuoretta porkkanaa.Toi oli päivän paras. Osteri on meren viljaa... Haha! Osteri on eläin, joten sitä ei lasketa elävään ravintoon. Opiskeleppa pikkusen enemmän elävää ravintoa niin tiedät sitten mistä puhutaan.
- Kalastaja
... kirjoitti:
Toi oli päivän paras. Osteri on meren viljaa... Haha! Osteri on eläin, joten sitä ei lasketa elävään ravintoon. Opiskeleppa pikkusen enemmän elävää ravintoa niin tiedät sitten mistä puhutaan.
Tason. Luehan sinäkin jotain muuta kuin biologian oppikirjoja, saatat löytää aivan uusia ulottuvuuksia. Kaikkea, mitä meille meri ruoaksi antaa,kutsutaan myös merenviljaksi, joten älä ota sitä noin kirjaimellisesti.
Mistä muuten voit olla noin varma, ettei elävä kasvi ole tunteva elämänmuoto? Siitäkö, ettei niillä ole hermostoa, tai että ne eivät osaa kommunikoida kanssamme ymmärrettävästi. Mietihän sitä. - Metsien mies
... kirjoitti:
Toi oli päivän paras. Osteri on meren viljaa... Haha! Osteri on eläin, joten sitä ei lasketa elävään ravintoon. Opiskeleppa pikkusen enemmän elävää ravintoa niin tiedät sitten mistä puhutaan.
Mainintaa metsän viljasta, ne ovat jäniksiä, riekkoja, metsoja ym. riistaa jota metsä ja villeinä olevat maat kasvattavat. Ei vilja ole pelkkää ohraa ja kauraa. Vanhaan aikaan kaikkea minkä saattoi valmistaa syötäväksi, kasvoipa se miten hyvänsä tai missä hyvänsä, sanottiin viljaksi kasvupaikkansa mukaan.
- ...
Kalastaja kirjoitti:
Tason. Luehan sinäkin jotain muuta kuin biologian oppikirjoja, saatat löytää aivan uusia ulottuvuuksia. Kaikkea, mitä meille meri ruoaksi antaa,kutsutaan myös merenviljaksi, joten älä ota sitä noin kirjaimellisesti.
Mistä muuten voit olla noin varma, ettei elävä kasvi ole tunteva elämänmuoto? Siitäkö, ettei niillä ole hermostoa, tai että ne eivät osaa kommunikoida kanssamme ymmärrettävästi. Mietihän sitä.niin taikka näin, niin pointtini on se, että eläinten syönti ei kuulu elävään ravintoon. Onko sitä niin vaikea käsittää?
- vetabix
Et loukkaa ketään, jos et tilaa ostereita, vaan otat tilalle vaikkapa nautaa, tai kanaa.
Suosittelen kyllä kokeilemaan ostereita - ne ovat todella hyviä ja ravitsevia. - ja valita jotain
maistuivaa tilalle. Osterit eivät ole mitenkään välttämättömiä ja jos hepatiitti-A rokotus ei ole voimassa en suosittele syömään raakana mitään vastaavia tuotteita.
Helpoin tapa saada hepatiitti-A on syödä ostereita jotka on kasvatettu liian lähellä viemärivesien purkupaikkoja. Ei ole mitenkään harvinaista saada ko tautia, tämän takia siihen löytyy toimivat rokotteet.
Tässä erään linkin aineistoa:
Suojaaminen gammaglobuliinilla tai rokotteella on tarpeen Aasian maissa, Afrikassa, latinalaisessa Amerikassa, Tyynen valtameren saarilla, Lähi-Idässä ja Afrikan puoleisissa Välimeren maissa. Euroopan puoleisissa Välimeren maissa, entisissä Itä-Euroopan kansandemokratioissa, Baltian maissa ja Venäjällä ei tarvita suojaa lyhyillä käynneillä, ellei erityistä tartunnan vaaraa ole olemassa. Suojaamista ei tarvita Pohjoismaissa, Länsi-Euroopassa, Pohjois-Amerikassa, Australiassa, Uudessa Seelannissa ja Japanissa. Tartuntaa levittäviä ostereita ja muita nilviäisiä on kuitenkin syytä välttää - kysyn vaa
Saako suoomesta mistään tuoreita ostereita opiskelija budjetilla
todennäköisesti joku vastaa tähän viestiin sillai et: vitsi sä oot tyhmä etsä tiiä et tää on noin ja näin ja opiskelijat ei saa syödä ostereita muuteskaa :)... kysynpä kuiteski- Anu Uhu
En usko, että opiskelijabudjetti riittää ostereiden hankintaan. Mutta muista, että ruokailukokemuksia voi laajentaa vaikkapa stipendirahoilla.
Anu
- Lurpsista
Söin juuri ostereita hintaan £2.30 zipale eli alle 3€ kappale. Olen opintovelkainen opiskelija, eli kyllä
meidänkin kelpaa (joskus) herkutella. Missä kokeilin: Ravintola St John, Commercial Street 96, Lontoo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045281Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17610821Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369691Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858498Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok02850Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282202- 321485
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261470