Luomuliha - löytyykö kysyntää?

vetabix

Kuten on huomattu, maustettujen ja marinoitujen lihatuotteiden parjaamiseen käytetty energia ylittää selvästi maustamattomien tuotteiden kysynnän. Toisinsanoen kiinnostusta on, mutta ei riittävästi, jotta maustamattomien tuotteiden menekki kohtaisi asiasta nousseen melun tason.

Kuinka on nyt sitten luomulihan kanssa, kiinnostaako tuo kuluttajaa tänä päivänä - todella? Mitä mieltä palstalaiset ovat, olisiko luomulahalle vuonna 2008 todellista kysyntää? Vai onko jälleen kyse samasta ilmiöstä kuin maustamattomien tuotteiden kohdalla - paljon melua tyhjästä?

Omat muistelot edellisestä yrityksestä myydä ja tarjota kuluttajalle luomulihaa ovat yksiselitteiset; kysyntää ei ollut juuri ollenkaan. Se oli se ja sama millaisia kampanjoita kyseisen ilmiön ympärille viritteli, kysyntä ei koskaan noussut millekään tasolle. Vasta kun hintaa alennettiin radikaalisti, oli kuluttajakin valmis ostamaan luomua lihana.

Kauppalehti Optio (28.2.2008) antaa oman panoksensa keskustelun avaamiseksi:

"Luomulihalle olisi kysyntää, mutta ei tarjontaa. Ruokakeskon johtaja Ari Akseli toteaa, että kyseessä on noidankehä. Järjestäytyneen ketjutoiminnan piiriin ei saada tarpeeksi luomulihaa, vaikka kaupat kyllä myisivät sitä.

Finfood Luomun johtaja Risto Pitkänen sanoo, että lihanvalmistajien olisi muutettava asennettaan. Luomutuotteet kyllä menisivät kaupaksi, jos nyt tulisi kunnon tuotteita markkinoille. Viisi vuotta sitten luomu ei vetänyt.

Syyt luomulihan vähäiseen tarjontaan ovat paljolti lihateollisuuden rakenteissa. Pahimmat ongelmat ovat räikeä ylikapasiteetti ja tuotannon keskittyminen. Isot lihatalot eivät saa valmistettua luomulihasta tarpeeksi suuria eriä, joten puolet Suomen luomulihasta jauhetaan tavallisen lihan joukkoon. Vihreiden kansanedustaja Heidi Hautala pitää ongelmaa järkyttävänä. Hän syyttää kauppoja rohkeuden puutteesta. Luomutuotteita ei mainosteta. Hautalan vetämä luomualan markkinastrategia tähtää luomun ja lähiruoan kulutuksen huomattavaan kasvuun vuoteen 2015 mennessä.
Enemmistö suomalaisista tekee kuitenkin ostopäätöksen hinnan perusteella. Maa- ja metsätalousministeriön ylitarkastaja Marja Innanen sanoo suomalaisten vieraantuneen ruuan alkuperästä.

Jukan Kotiliha on Suomen menestyneimpiä luomulihan jalostajia. Toimitusjohtaja Jukka Uusi-Kouvo näkee tulevaisuuden valoisana. Luomutilojen määrä on kasvanut, ja kauppakin panostaa jo luomuun. Luomusta ei kuitenkaan koskaan tule massojen tuotetta.
Perniön Lihassa uskotaan myös ostokäyttäytymisen muuttumiseen. Etenkin pääkaupunkiseudulla on ihmisiä, jotka arvostavat aitoa lihaa ja aitoja mausteita ja ovat valmiita maksamaan siitä. Perniön Liha ei käytä luomulihaa, mutta sitä voidaan harkita."

5

986

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luomuliha

      mennä parhaiten kaupaksi kauppahalleissa ja laadukkaille ravintoloille.

      Marketien asiakaskunnasta 90% ostaa vain kaikkein halvinta, mikä tunnetusti ei voi olla laadukasta. Hyvä ja halpa kun ovat eri asioita.

      • vanha kokki

        Satakunnassa Kullaalla, myy suoraan tilalta luomulihaa, ei kuulemma ole menekkivaikeuksia. He paloittelevat otuksen asiakkaan toiveiden mukaisesti ja jopa tuovat tilauksen kotiin. Luonnollisesti matkan pituudella on rajoituksensa.
        Mutta onhan noita muitakin, jos nyt katsoo tuon luomun itselleen niin tärkeäksi.


    • minua

      ei kiinnosta luomuliha tippaakaan. Riittää, että liha on muuten laadukasta sekä ehdottomasti marinoimatonta ja suikaloimatonta.

    • jusa15

      Jos euroopasta nyt kuitenkin rahdataan paljon lihaa niin eikö olisi mahdollista tehä diili eurooppalaisten luomulihojen suhteen, jotka ovat paljon halvempia kuin suomalaiset, kun asiakaskunta on isompi?

      Minua risoo normilihassa eläinten kohtelu. Kotimaisuus ei ole se juttu, vaan eläinten olot. Briteissä luomuliha oli n. 1-2 puntaa kalliimpi, ja siellä asuessa ostinkin aina sitä. suomessa liha on 2-3 KERTAA kalliimpaa..

      Kai se olisi parempi ratkaisu korvata teollisuusliha (joka mahdollisesti joka tapauksessa tulee ulkomailta) eettisellä tuontilihalla? Minä ainakin ostaisin. Köyhien opiskelijoide joukosta löytyy vaikka kuinka paljon idealisteja jotka olisivat varmasti valmiitaa maksamaan muutaman euron enemmän, mutta nykyiset hinnat ylittävät budjetin vain niin täysin!

    • kulutus ja tarjonta

      http://www.hs.fi/omaelama/artikkeli/Luomua tilalta kotiovelle/HS20071128SI1AU01hn0

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      116
      6310
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      377
      6113
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5810
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3952
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2345
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2335
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      115
      1390
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1211
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      182
      1052
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      867
    Aihe