Hedelmäsokerin valmistus

Mistä Suomessa myytävä hedelmäsokeri valmistetaan?
2779
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

"Suomessa myytävä hedelmäsokeri valmistetaan kotimaisesta sokerijuurikkaasta erottamalla siitä sakkaroosi eli tavallinen sokeri ja pilkkomalla liuosmuodossa oleva sokeri entsymaattisesti fruktoosiksi ja glukoosiksi ja kiteyttämällä lopuksi fruktoosi liuoksestaan."

Äänestä
  • Inverttisokeri on glukoosin ja fruktoosin seos.

    Sokerin valmistuksessa tulee luonnostaan inverttisokeria joka on sokerintuotannon "sivutuote". Se on sokerintuotannon haitta-aine josta on vain harmia. Mikään järkevä sokeritehdas ei sitä tuottaisi lisää "entsymaattisesti".

    Sen haitallisuus perustuu siihen että siitä en ERITTÄIN vaikea kiteyttää kumpaakaa monosakkaridia.

    Yleensä se myydään teollisuudelle makeutusaineeksi. Itse voit ostaa sitä epäpuhtaana kaupasta nimellä "siirappi".

    Siirapin valmistuksessa tosin käytetään entsyymejä jotta siitä varmasti olisi kaikki sakkaroosi hajonnut jottei se kiteytyisi siirapissa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuluttajakin kirjoitti:

Mistä Suomessa myytävä hedelmäsokeri valmistetaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu