Hedelmäsokerin valmistus

kuluttajakin

Mistä Suomessa myytävä hedelmäsokeri valmistetaan?

2

690

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • erotetaan

      "Suomessa myytävä hedelmäsokeri valmistetaan kotimaisesta sokerijuurikkaasta erottamalla siitä sakkaroosi eli tavallinen sokeri ja pilkkomalla liuosmuodossa oleva sokeri entsymaattisesti fruktoosiksi ja glukoosiksi ja kiteyttämällä lopuksi fruktoosi liuoksestaan."

      • oikein 

        Inverttisokeri on glukoosin ja fruktoosin seos.

        Sokerin valmistuksessa tulee luonnostaan inverttisokeria joka on sokerintuotannon "sivutuote". Se on sokerintuotannon haitta-aine josta on vain harmia. Mikään järkevä sokeritehdas ei sitä tuottaisi lisää "entsymaattisesti".

        Sen haitallisuus perustuu siihen että siitä en ERITTÄIN vaikea kiteyttää kumpaakaa monosakkaridia.

        Yleensä se myydään teollisuudelle makeutusaineeksi. Itse voit ostaa sitä epäpuhtaana kaupasta nimellä "siirappi".

        Siirapin valmistuksessa tosin käytetään entsyymejä jotta siitä varmasti olisi kaikki sakkaroosi hajonnut jottei se kiteytyisi siirapissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      193
      8676
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4838
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4288
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      62
      3857
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3236
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      3040
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2716
    8. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      51
      2607
    9. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2511
    10. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      42
      2345
    Aihe