Uusiutuva energia

Yhteiskunta tuhlaa valtavasti energiaa hukkaan, kun ihmiset rakentavat kookkaita taloja yltympäriinsä sinne tänne ja kuluttavat valtavan määrän niiden lämmittämiseen. Keskustat täyttyvät autoista, kun välimatkat ovat pitkiä.

Miksei vain kiellettäisi polttomoottoriautoja, hiilivoimaa, uraanivoimaa ynm. ja siirryttäisiin pelkkään aurinkoenergiaan, tuulivoimaan ja vesivoimaan. Se olisi viisasta ja kestävän kehityksen mukaista. Energian hinta ei paljoa nousisi

Jääkaapit, pakastimet, uunit, mikrot, pesukoneet ovat turhia kapineita. Kun niistä luovuttaisiin säästyisi rahaa.
7327
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kielletään välittömästi maapallolla viisi tai viisi ja puoli miljardia ihmistä, niin maapallon energiantarve ja saastuminen saadaan aisoihin.

Ihmiset ovat aivan turhia kapineita ja etenkin niitä on nykyisin hemmetisti liikaa.

Äänestä
  • se kapine nimeltään ihminen tukehtuu paskaansa hyvin hyvin pian kosmologisissa tai geologisissa ajoissa mitattuna.
    Sen jälkeen maapallo hieman rykäisee ja jatkaa pyörimistään kuten ennen.

    Mutta
    revuitään me ilo irti elämästä niin kauan kuin se on mahdollista.
    Ei muuta kuin menoksi !

    Äänestä

Jos on tuulimylly.. jotenkin se pitäisi saada kuljetettua sinne minne se on meininki pystyttää. Kuljetukseen on auto ihan kelvollinen. jossakin rakennuksessa pitää myllyt ja aurinkovoimaloiden jutut tehdä. Besivoimalallekin pitä tehdä padot kanavat,, ym infra. Polttomoottoria tarvitaan vielä ja paljon.

Jos kellään ei ole taloja, ei autoja ei mitän.. miten yhteiskunta toimiin, kun kukaan ei tee työtä. ei tarvitse mitään.. kellään ei ole varaa maksaa ruuasta, koska tuloja ei tule mistään.. Jollakin tulee, no hän lisätäkseen tuotantoa, tekee tehtaan,, hommaa kuljetuskalustoa.. kohta maailmassa on entinen meininki.

Kommunistinen Kiina ja siellä maaseutu, on juuri mitä tarkoitat. KÖYHYYTTÄ piisaa..

Äänestä
  • kehitys jatkuu ja koneita sekä tehtaita tulee lisää. Yhä enemmän automatisoidaa ja entistä vähemmän tarvitaan ihmistä. Tuotanto keskittyy yhä harvenpiin käsiin joutilaiden määrän kasvaessa suunnattomaksi.

    Mistä joutilaat saavat rahaa ostaakseen kamaa ?

    Minne kamatehtailijat myyvät kamansa kun ei ole muita kuin rahattomia joutilaita ?

    Äänestä

Ilman uusinta tekniikkaa maapalo ei kykenisi elättämään nykyistä määrää ihmisiä. Ilma fossiilisia polttoaineita käyttäviä lämpövoimakoneita ihmiskunta taantuisi jolloin luonnon kulutus/ asukas oli huomttavasti suurempaa. Ravinnon hankkimiseksi jouduttaisiin kaskiviljelyyn, joka hetkessä tuhoaisi metsät.

Äänestä

Kaikkea ei suoranaisesti kielletä, mutta säännöstellään ja hinnoitellaan niin korkeaksi, ettei kellään ole varaa. Esim tulevaisuudessa autolaina olisi asuntolainan kokoinen. Säästäen osa palkkatuloista voisi tehdä sitten eläkkeellä maakuntamatkan/matkoja. Näin tuettaisiin myös kotimaista matkailua.
Itse asuminen taas olisi lähes ilmaista, mutta taloyhtiössä olisi yhteinen yksiön kokoinen jääkaappi esim väestösuojassa. Samaten jokaisen kerrostalon pihaan pitäisi pystyttää grillikatos jossa ruoka valmistettaisiin puupellettejä käyttäen. Taloyhtiöiden kellarikerroksiin pitäisi rakentaa myös erillinen kaivohuone. Näin saataisiin porakaivosta raikasta vettä yleiseen käyttöön.

Äänestä
  • "Jos on tuulimylly.. jotenkin se pitäisi saada kuljetettua"
    Esim. Junalla

    "Besivoimalallekin pitä tehdä padot kanavat,, ym infra. Polttomoottoria tarvitaan vielä ja paljon."
    Voi käyttää sähkömoottoria

    "Kommunistinen Kiina ja siellä maaseutu, on juuri mitä tarkoitat. KÖYHYYTTÄ piisaa.."
    Enemmän köyhyyttä on kiinan kaupungeissa, kuin maaseudulla.

    "Ilman uusinta tekniikkaa maapalo ei kykenisi elättämään nykyistä määrää ihmisiä."
    Matemaattisesti tarkasteltuna maapallo voisi elättää 100 kertaisen määrän ihmisiä.

    "Ilma fossiilisia polttoaineita käyttäviä lämpövoimakoneita ihmiskunta taantuisi"

    "Ravinnon hankkimiseksi jouduttaisiin kaskiviljelyyn, joka hetkessä tuhoaisi metsät."
    Metsiä kyllä piisaa, jos ihmiskunta rakentaisi pienemmät talot.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uusiutuva energia kirjoitti:

Yhteiskunta tuhlaa valtavasti energiaa hukkaan, kun ihmiset rakentavat kookkaita taloja yltympäriinsä sinne tänne ja kuluttavat valtavan määrän niiden lämmittämiseen. Keskustat täyttyvät autoista, kun välimatkat ovat pitkiä.

Miksei vain kiellettäisi polttomoottoriautoja, hiilivoimaa, uraanivoimaa ynm. ja siirryttäisiin pelkkään aurinkoenergiaan, tuulivoimaan ja vesivoimaan. Se olisi viisasta ja kestävän kehityksen mukaista. Energian hinta ei paljoa nousisi

Jääkaapit, pakastimet, uunit, mikrot, pesukoneet ovat turhia kapineita. Kun niistä luovuttaisiin säästyisi rahaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu