Pääsenkö Mensaan

Lucyfer

kun tilasin kotitestin, ja lähetin heille takaisin. Kun sain pisteeni, niitä oli (en muista tarkkaa pistemäärää koska siitä on jo pari kk aikaa) esim. 142, ja 143 pisteellä (huom. nämä eivät tarkoita äo:ää vaan pelkkiä pisteitä) olisi ollut jo kuulemma todennäköistä päästä jäseneksi. Minun pisteilläni olisi kuulemma kannattanut hakea jäseneksi kuitenkin.

Olen tehnyt Eurooppalaisen (got to admit it, monta kertaa ja viimeisin kännissä joten voin vakuuttaa etten muista miten aiemmin olen vastannut) testin ja viimeksi sain tulokseksi 154.

Kuitenkin olen _ennen kaikkea_ kielellisesti ja musikaalisesti lahjakas, en niinkään loogisesti tai matemaattisesti. Mitä tämä testi siis muka kertoo minusta? Ystäväni sanovat että olen todella fiksu koska osaan ajatella. Mutta matematiikka ei ole koskaan kiinnostanut pätkääkään. Mielestäni ajattelukyky ei ole sidottu matematiikkaan. Se on vain yksi osa-alue.

Tein kerran klassisen "maailman vaikeimman" pulmatehtävän. Sen ratkaisemiseen meni 10 minuuttia ja vastaus oli oikein ("kuka on veturinkuljettaja -testi"). Kuitenkin jos minua ei kiinnosta, en välttämättä tajua yksinkertaisimpiakaan ongelmia. Mitä tämä siis kertoo?

Älykkyys muuten ei ole niinkään sidoksissa perimään vaan _motivaatioon_ ja aivojen harjoittamiseen!

7

546

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • et voi

      koska testimme nimenomaan perustuvat matemaattiseen logikkaan,olet hieman keskitason alapuolella tutkimuksemme mukaan.
      prof.A.Kario

    • No mutta

      Mikäs estää kokeilemasta pääsetkö jäseneksi?
      Muuten,onko se sitten niin tärkeää päästä Mensan jäseneksi?

    • tjaa

      hakea jäseneksi, en ole ollut mensan testissä, joten en voi puhua kokemuksen syvällä rintaäänellä,mutta mensan testit ovat kuviopäättelytehtäviä, joissa pärjätäkseen ei tarvitse olla matemaattisesti lahjakas. näin ainakin mensan kotisivu asiasta toteaa.

    • nimimerkki puuttuu

      Älä mene testiin, niin säästät 30€

    • Pälli

      Kuka nyt haluaisi liittyä johonkin pälliyhteisöön (ja vielä maksaa siitä)? Olisiko sitten kiva sanoa olevansa älyllistä eliittiä, vai onko sillä jäsenyydellä jotain muuta funktiota? Lahjota vaikka nekin testirahat johonkin HYVÄÄN tarkoitukseen... Ainahan voit liittyä joihinkin muihin (turhiin) "kerhoihin" kuten esim. Rotarit etc. bah sanon minä... Mensa... my ass!

      • Säälivä

        Olipa ikävä juttu, kun et päässyt jäseneksi.
        Pidät kuitenkin varmaan itseäsi riittävän älykkäänä (niinkuin kaikki).

        PS. Rotareihin ja Lionseihin ei liitytä, niihin kutsutaan...


      • Retardo
        Säälivä kirjoitti:

        Olipa ikävä juttu, kun et päässyt jäseneksi.
        Pidät kuitenkin varmaan itseäsi riittävän älykkäänä (niinkuin kaikki).

        PS. Rotareihin ja Lionseihin ei liitytä, niihin kutsutaan...

        Näsäviisaus on niin aikuista...

        Mistä ihmeen jäseneksi pääsystä sinä oikein puhuit? En pidä itseäni älykkäänä, tiedän olevani älykäs (Arvosanani ovat välillä D-HD), mutten silti halua liittyä mihinkään Mensaan tai vastaavaan järjestöön...

        ps. "Rotareihin ja Lionseihin ei liitytä, niihin kutsutaan..." Ei voisi vähempää kiinnostaa...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4108
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. Mitä sun kaltainen ihminen tekee tämmöisessä paikassa?

      Et kuulu tänne?
      Ikävä
      131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe