Hoidin vai hoisin?

Kirjoitetaanko oikeaoppisesti "hoidin" vai "hoisin"? Onko "hoisin" vallan väärin ja/tai puhekieltä?
75364
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat
  • Hoisin on säännöllistä äänteenmuutosta noudattava muoto. Epäsäännöllisyyksiä on kuitenkin aina kielissä.

    Äänestä

  • ............... kirjoitti:

    Hoisin on säännöllistä äänteenmuutosta noudattava muoto. Epäsäännöllisyyksiä on kuitenkin aina kielissä.

    Hoitaa-verbi on astevaihtelun alainen, eli taipuu yksikön esimmäisessä persoonassa heikossa asteessa: hoidan -> imperfektimuoto hoidin. Kertoisitko lisää noista äänteenmuutoksista mihin viittaat??

    Äänestä

"Hoitelin" toimii myös hyvin.

Äänestä

»Oiled he well his wondrous snow-shoes
With the tallow of the reindeer;
When he thus soliloquizes,
These the accents of Lylikki:
"Is there any youth in Lapland,
Any in this generation,
That can travel in these snow-shoes,
That can move the lower sections?"»

http://www.sacred-texts.com/neu/kveng/kvrune13.htm

Niin ettäkö mitäkö tällä on tekemistä aloituksessa mainitun kysymyksen kanssa? Vastaus: verbi ”voitaa”. Taipunee kuten ”hoitaa”.

»Voiti voilla suksiansa, talmasi poron talilla;
itse tuossa arvelevi, sanovi sanalla tuolla:
"Liekö tässä nuorisossa, kansassa kasuavassa
tuon lylyni lykkijäistä, kalhun kannan potkijaista?"»

http://www.finlit.fi/kalevala/index.php?m=1&s=61&l=1

Mitäpäs mieltä englanninnoksesta?

Äänestä
  • Käännös tuntuu pyrkivän vähän alkuperäistä mahtipontisempaan tulokseen. Ja on siinä jotain käännösvirhettäkin, mikäli todella samasta tekstistä on käännetty.

    Tässä pikaistuksissa tehty englanninnoksen suomennos:


    Huolella voiteli hän jyhkeitä lumikenkiään
    poron talilla
    Siinä siten yksinään puhelemaan
    näitä Lylikin murteilla
    "Onko Lapissa nuorukaista,
    ketään koko polvessa,
    joka näille lumikengille pystyy,
    joka alapäät liikkeelle nostaa?"

    Äänestä

  • juutas. kirjoitti:

    Käännös tuntuu pyrkivän vähän alkuperäistä mahtipontisempaan tulokseen. Ja on siinä jotain käännösvirhettäkin, mikäli todella samasta tekstistä on käännetty.

    Tässä pikaistuksissa tehty englanninnoksen suomennos:


    Huolella voiteli hän jyhkeitä lumikenkiään
    poron talilla
    Siinä siten yksinään puhelemaan
    näitä Lylikin murteilla
    "Onko Lapissa nuorukaista,
    ketään koko polvessa,
    joka näille lumikengille pystyy,
    joka alapäät liikkeelle nostaa?"

    Kelvokas käännös.

    Ei töki ainakaan niin pahasti kuin tuo Kalevalan englanninnos, jossa ei mielestäni ole luistoa nimeksikään – ankarasta voitamisesta huolimatta!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kummin sanotaan? kirjoitti:

Kirjoitetaanko oikeaoppisesti "hoidin" vai "hoisin"? Onko "hoisin" vallan väärin ja/tai puhekieltä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu