Lapsi syö kaikkea

yksi normaali isä

Olen ihmetellyt jo pitemmän aikaa sitä, että lapseni syö kaikkea ihmisravinnoksi tarkoitettua elintarviketta. Lapsi on nyt 10-vuotias.

Itse en syönyt 10-vuotiaana kaikkea ja vaimonikaan ei ollut kaikkiruokainen.

Lapsi on terve ja mikään lääke ei vaikuta asiaan. Paino on normaali. Emme anna kovin paljoa epäterveellistä syötävää, kuten perunalastuja.

Lapseni siis syö esim. sinihomejuustoa, kokonaisia katkarapuja, kokonaista simpukkaa, graavilohta, mustekalaa.

Minttuhyytelöstä hän sanoi, että maistui hammastahnalle, mutta senkin söi.

Kissanruokaa maistettuaan lapseni totesi, että se ei ollut hyvää.

Ruotsinlaivalla á la carte -puolella tarjoilija osoitti lapselle lasten pöydän puolen, johon lapseni sanoi, että minä haluan kyllä kunnon ruokaa.

Onko tällainen tavallista, että lapsi syö kaikkea? En ole mitenkään huolissani, mutta pikkuisen kummaahan tämä vissiin on.

6

824

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vegaani2

      Meillä ei tosin ruokalistalta löydy eläintuotteita mutta esimerkiksi idut, hapankaali, kasvistahnat, tofu, tuliset ruoat ym menevät kaikki alas. Kyllä lapsi syö mitä vain kun jokaista lajia maistatetaan useita kertoja. Ihmettelen vanhempia, jotka noukkivat jotkin tietyt pöperöt pois lapsensa lautaselta, "kun ei se niitä kumminkaan halua syödä". Kun lapsen saa maistamaan riittävän monta kertaa pienenkin palan kerrallaan, makuun tottuu varmasti.

      • yksi normaali isä

        En syyttäisi vanhempia lasten nirsoilusta. Kuten viestiketjussa myöhemmin käy ilmi, samassa perheessä voi olla ihan päinvastaisia tapoja eri lapsilla.

        Nyt muuten rupeat heti syöttämään monipuolista ruokaa sille lapsellesi. Älä pelleile lapsen ruokavalion kanssa. Itse voit syödä pelkkää ruohoa, jos haluat.

        Jos meidät olisi tarkoitettu kasvissyöjiksi, niin meillä olisi pötsi, kuten lehmillä, että voisimme erottaa valkuaista ruohosta.


      • yksi tavallinen äiti
        yksi normaali isä kirjoitti:

        En syyttäisi vanhempia lasten nirsoilusta. Kuten viestiketjussa myöhemmin käy ilmi, samassa perheessä voi olla ihan päinvastaisia tapoja eri lapsilla.

        Nyt muuten rupeat heti syöttämään monipuolista ruokaa sille lapsellesi. Älä pelleile lapsen ruokavalion kanssa. Itse voit syödä pelkkää ruohoa, jos haluat.

        Jos meidät olisi tarkoitettu kasvissyöjiksi, niin meillä olisi pötsi, kuten lehmillä, että voisimme erottaa valkuaista ruohosta.

        "Nyt muuten rupeat heti syöttämään monipuolista ruokaa sille lapsellesi. Älä pelleile lapsen ruokavalion kanssa. Itse voit syödä pelkkää ruohoa, jos haluat."

        Kasvisruoka ei ole pelkkää ruohoa, eikä automaattisesti yksipuolista. Yhtä hyvin voisi väittää ettei sekaruokavalio ole monipuolinen sillä perusteella, että palkokasvit korvataan lihalla. Onneksi sinulla ei ole mitään oikeaa sananvaltaa asiaan: lapsen omat vanhemmat ovat ensisijaisesti ne henkilöt, joille vastuu lapsen ruokavaliosta kuuluu ja niin pitääkin olla.

        "Jos meidät olisi tarkoitettu kasvissyöjiksi, niin meillä olisi pötsi, kuten lehmillä, että voisimme erottaa valkuaista ruohosta."

        Voivoi kaikkia yksimahaisia kasvissyöjäeläimiä, jos tuo pitäisi paikkansa. Ihmisenkin elimistö osaa hyödyntää myös kasviperäistä proteiinia.


    • Nimetön

      Ole vaan onnellinen siitä, että lapsukainen on kaikki ruokainen. Meillä kanssa tyttö on aina ollut lähes kaikki ruokainen. Vain maksa ei kelpaa.

      Toinen lapseni on taas nirso kun mikä. Hyi yök kuuluu harva se aterialla. Nuorempi söisi vain kasviksia ja hedelmiä. Ja jotain perusruokia kuten makaroonlaatikkoa ja nakkikastiketta, niin ja kaalilaatikkoa=)

      Tosi rasittavaa, kun ei meinaa ruoka maistua ja nirsoillaan lautasen edessä.

      Kumpikin lapsi on kuitenkin opetettu syömään samanlaisia ruokia, että tiedä sitten mistä toisen nirsous johtuu???

      • onkin...

        muuten hyvä pointti, että aina ei voi syyttää kotiväkeäkään nirsoudesta, kun kuitenkin sisarusparveen mahtuu aivan erilaisia lapsia asian suhteen. Varmaan olette kuitenkin samoja ruokia molemmille pienestä pitäen tarjonneet?


    • rotissööri

      lapsesi on poikkeuksellisen viisas ja hänellä on kehittynyt maku. Monet vanhemmat huolestuvat aivan päinvastaisista tilanteista, joten voit olla tyytyväinen lapsesi kehittyneeseen makuun. Mikäli kehitys jatkuu samanlaisena, niin lapsesi on seurapiirien suosikki vanhempana, eikä tule tänne jaarittelemaan typeryyksiä kouluruoan suhteen. Älä suinkaan pyri torpedoimaan hänen kaikkiruokaisuuttaan, vaan kannusta häntä siihen. Vaimot voi aina vaihtaa, mutta lasta et.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      195
      2747
    2. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      304
      2673
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      44
      2355
    4. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      159
      1424
    5. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      1132
    6. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      1106
    7. 57
      812
    8. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      11
      801
    9. Kullannuput kaahas Stopintakaa ja kolari...

      Tätä se mun uneni tiesi...
      Ilmajoki
      19
      709
    10. 55
      702
    Aihe