mitä sitä poraamaan! tänä talvikin ollut paras miesmuistiin, lisää lämmintä!
eläköön ilmastonmuutos!
666
5306
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Energiaa säästyy joka nurkilla lämmityksessä. Joten päästöjä tulee vähempi. olisipa ainalälläinen talvi. Ei paukkupakkasia ja hemmetin pitkä hiihtokausi. Kahtena edellisenä vuonna hiihtokausi loppui vko':11 ja nyt täällä hiihdetään ainankin vko:13:sta ja varmaan myös 14:sta joten loistavaa. nytkin aurinko paistaa ja pakkasta -6...Otin vesikierron päiväksi pois jo pattereista, kun aurinko l'ämmittää ikkunoiden läpi. Kyllä käyp katteeks, kun tuolla savimajoissa ei tartte maksaa lämmityskuluista.
Ilmastomuutoskeskustelu on Vihreitten vallanhalukkuutta, johon retkuun on Vanhanenkin haksahtanut.
Ihana lämmin kesä tulossa.
Se joka vähänkin seuraa tieteellisiä tutkimuksia voi seurata ilmaston kehitystä eri alueilta. Kun olisikin että tutkimukset olisivat ristiriitaisia, mutta kun ei ole. Kaikki tutkimukset osoittavat yhteen suuntaan, siis ilmaston lämpenemiseen ja mitä siitä seuraa.
Se että painostetaan eri toimenpiteillä tavallisia köyhiä(bensanhinnan korotus) kun ei muuten tule muutoksia on uhkaamista mielestäni ja asioiden korjaamiseen pyrkimistä, mutta aletaan väärästä päästä. Täytyy ensin antaa tavallisille meikäläisille vaihtoehtoja mistä valita. Uskon että kaikki on halukkaita tekemään yhteistyötä (ympäristön ja samalla itsensä) parhaaksi, mutta "tyhjästä on paha nyhjäistä". Jos politiikka on asiallista se myös ottaa huomioon kehityksen kaikilla alueilla ja ohjaa kehitystä haluttuun suuntaan hillitysti ja ilman pakkokeinoja. Uusi teknologia on jo täällä. Sähköä auringosta ja tuulesta mm.
Mikä estää uusien luontoystävällisten kulkuneuvojen valmistuksen ja myynnin? Tulee liian kalliiksi vai...? Mitä jos kaikki päättäisivät laittaa pienen tuulivoimalan yhdistettynä aurinkoenergiaan oman asuntonsa nurkalle antamaan tarvittavan sähkön asumiseen. Kuka menis konkurssiin?
Onko jollain oikeasti köyhällä muka varaa johonkin bensakäyttöiseen???
Bensan kulutus ei ole yhtään pienentynyt Suomessa vaikka veroja nostettiin.
Maamme on niin harvaan asuttu, että on pakko autoilla myös ja varsinkin köyhien, jotka eivat pysty Hesassa asumaan.