neuvolassa sanottiin että vois alkaa maistelee ja syömään noita hapanmaitotuotteita. oli puhetta piimästä ja viilistä nyt ainakin. mutta mites on sit jukurtin laita?saako sitä antaa? ihan noita samoja ku me itsekkin syödään? ikää on 10kk.
hapanmaito tuotteitsta
äiteee...
3728
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
tässä nyt joitain mitä meille sanottii että voi alkaa kokeileen: viili(maustamaton),jukurtti(maustamaton),raejuusto,
piimä. ja siis maustamattomia ja vähäsuolasia ja vähärasvasia(no aikalailla sellasia ne kaikki taitaa ollakkin). makua voi laittaa vaikka niistä vauvan hedelmä/marjasoseista.
Bulgarianjugurtti, viili, rahka, raejuusto ja piimä.
Ja aluksi ihan makuannoksia, muutama ruokalusikallinen vaan kerrallaan,
koska vauvan ruoansulatus ei ole tottunut käsittelemään meijerituotteita.
suositeltavaa lisäksi, että sekoitat esim. luonnonjogurttia(aluksi puoli teelusikallista) hedelmäsoseeseen ja katsot miten vauvan elimistö reagoi. Suoraan sitä jugurttia ei kannata antaa,vaan aluksi sekoitettuna johonkin jo tuttuun.