Sarjakuva mietityttää

antihoax

6

443

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eipä ihmetytä

      Propaganda ja valheet on aina osattu pukea helposti lähestyttävään muotoon. Todellisen asian popularisoiminen puolestaan on aina ollut vaikeaa.

      Vai ihmettelitkö sitä, että Chick on alkanut tuottaa traktaatteja värillisinä?

      • llluminatius

      • asdfghjklö

      • Salccari
        asdfghjklö kirjoitti:

        Ei voi kuin hymähdellä noille kressu-ressukoille jotka yrittävät lujasti uskoa taikaolentoonsa

        Mielestäni sarjakuva oli yllättävän hyvä. asdfghjklö voisi oikoa sen virheelliset kohdat ylimielisen hymähtelyn sijaan.


    • Laskutaitoinen

      Nykyisellä kasvuvauhdilla laskettuna ihmiskunta olisi kehittynyt kahdesta ihmisestä noin 1100 vuodessa. Koska tämä ei fundiksienkaan mielestä käy laatuun niin kasvukretoimia on rukattu niin, että Nooan haaksirikko Ararat vuorelle sopii laskelmiin. Ja sitten intetään, että omiin tarkoituksiin ilman mitään järjellistä perustetta rukatut kasvukertoimet todistavat jotain.

      Täyspäinen henkilö tekee johtopäätöksen, että jos tasaisen vauhdin taulukot antavat päättömiä tuloksia (ei kai kukaan väitä että ensimmäiset ihmiset elivät vuonna 900 j.a.a.), niin on päätöntä käyttää nääitä tasaisen kasvuvauhdin taulukoita. Jos kertoimia joudutaan rukkaamaan, niin kai viilailuille pitäisi olla joku perusta - muu kuin haluttu johtopäätös?

      Ainoa asia mistä tämä väestönkasvukäyrä todistaa on fundiksien epärehellisyys. Mutta sille löytyy paljon muitakin todisteita, joten siinäkin suhteessa tämä on turha.

    • jos tuollainen mietityttää.

      Hehheh. Iänmäärityksiin en puutu, mutta nauratti tuo väite että mantereet olisivat miljardissa vuodessa huuhtoutuneet mereen eroosion vaikutuksesta 70 kertaa.
      Himalajan huipuilla on entistä merenpohjaa kun liikettä tapahtuu ylöskin päin eikä ainoastaan alas.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      123
      5173
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      30
      3688
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2460
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1578
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      24
      1564
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1560
    7. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      23
      1451
    8. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1312
    9. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      30
      1299
    10. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      28
      1251
    Aihe