Valurauta parila ruosteessa

grillaus kuntoon?

Heippa!

Oli talven aikana mennyt kaasugrilliin sisälle vettä. Siellä oli sisällä kaksipuliset valurautaparilat, ritilä poimuinen. Eivät olleet ilmeisesti rasvapoltettu kunnolla.
Siten hinkkailin sitä ruostetta pois niin näkyviin tulee sellasta kiiltävää rautaa? siis ei jää mustaksi. En tiedä näistä raudoista mitään mutta valurautaa ja painavaa se on. Eli hinkkaanko vaan puhtaaks ja sitten rasvat jokapuolelle pariloita ja grilliin poltettavaks? Vai onko siinä ollut joku musta pintamaali?

Grilli on ostettu viime kesänä hobby hallista ja niitä on siel vieläkin:
Lucifer Barite 3 -kaasugrilli

Kiitos avusta. t. yh-äippä

8

29446

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koettu on

      Valurauta kestää isoäidiltä tyttärentyttärelle ja ylikin. Jos ohuenohut kerros pinnasta pääsee jossakin välissä muuttumaan ruosteeksi, ei muuta kuin ruoste pois riittävän järeillä keinoilla hankaamalla ja uusi rasvapoltto päälle! Rasvaton sianihra parasta, sanovat viisaat.

      Itse olen hinkannut ”pilalle menneitä” paistinpannuja puhtaaksi sähköporakoneen pyörittämällä kuppiteräsharjalla. Tulos ei häpeä vasta kaupasta haettua tuliterää pannua, vaikka pannulla olisi ikää jo vuosikymmeniä.

      Minulla on käytössä sekä pinnoitettuja (Teflon tms.) että valurautaisia paistinpannuja rinnakkain. Niillä valurautaisilla vain on ikää jo neljättäkymmentä vuotta, kun taas pinnoitettuja saa uusia parin vuoden välein.

      Valurautaisissa ruuanlaittovälineissä ei ole normaalisti mitään maalikerrosta pinnassa. Emaloidut ovat sitten oma lukunsa.

      • on.....

        rasvaton sianihra???


      • Koettu on
        on..... kirjoitti:

        rasvaton sianihra???

        Suolatonta sianihraahan minä... Joskus vain aivosolujen ja sormenpäiden väliltä on jokin piuha poikki.

        :•D


    • :--:

      Moi vaan!!

      Ei mitään hätää, sillä tässä on vaikea epäonnistua!

      Aloita seuraavasti:

      1. Lämmitä (kuumenna) parila hyvin (ei tarvitse vielä punoittaa kuitenkaan).
      2. Putsaa esim. teräsharjalla kaikki irtoava ruoste ja muu lika. Tässä vaiheessa saa parilakin jo vähän jäähtyä.
      3. Voit seuraavaksi pestä vielä parilan puhtaaksi kuuvalla vedellä.
      4. Kuumenna parila uudestaan. Kuumenna se tällä kertaa oikein kuumaksi. Esim. grilli täysillä 10 - 20 min. varmaankin riittää.
      5. Hiero parilan pintaan reilusti suolatonta sianrasvaa, joka on parasta (savua tulee tässä vaiheessa pirusti).
      6. Jatka kuumentamista vielä hetki. n. 5 min. Älä anna rasvan syttyä tuleen!!
      7. Anna parilan jaahtyä ja pyyhi ylimääräinen rasva esim. talouspaperilla.
      8. Parilasi on kuin uusi ja käyttövalmis!

      Mieleeni tulee vain kolme kohtaa, jossa tämä voi mennä pieleen.
      1. Et kuumenna parilaasi riittävästi, jolloin sen puhdistaminen ei onnistu kunnolla, eikä rasva "pala" (imeydy) parilan huokosiin.
      2. Kuumentaessasi jo rasvattua parilaa, se syttyy tuleen. Tämä ei ole mitenkään lopullisesti pilalla, koska voit käynnistää prosessin alusta, kunhan tuli sammuu.
      3. Poltat sormesi, tai kätesi, tai muuten itsesi. Ole siis kuitenkin varovainen!!

      Toivotan Sinulle järjettömän hyviä grillauskelejä koko alkavalle / alkaneella grillauskaudelle.

    • grillaaja

      Niin tuota, kiitos porakone vinkistä, tuli sitten pyöräytettyä teräsharjalla koko parila.

      Tästä rasvapoltosta olisin vielä tyhmänä kysynyt että tehdäänkö se parilan molemmille puolille? Kyseessä kun on kaasugrilli ja toinen puoli parilasta (alapuoli) on sileä toinen röpelö. Eli tehdäänkö poltto molemmille puolille, koska en todellakaan kuumana pysty kääntämään tota parilaa jotta hinkkaisin sitä ihraa siihen paistettuani yläpuolen... että siis annanko välillä jäähtyä kääntö lämpöseks?

      Löysin sitä ihraa muuten ihan Prisman lihahyllystä, Korpelalla on vakuumiin pakattuja paloja =) Ei ollut eläinruoka hyllyssä.

      Kiitos taasen =)

      • tälläistä

        Moro!

        Jos ajattelit pariloida myös parilan alapuolella niin ehdottomasti rasvapoltto myös sinne. Ainoa hankaluus tulee vastaan maan vetovoimassa kun ei tahdo nakit pysyä siellä parilan alapuolella omalla painollaan. : ) No tää oli vitsi.

        Rasvapoltto vain käyttöpuolelle. Mahdolliset ruosteet jne siellä alapuolella ei haittaa.


    • toinenkin grillaaja

      Käykö rasvapolttoon munkkirasva? Silavaa ei kaupasta löytynyt...

    • Grillaajaksi aikova

      Hei!
      Olen kokoamassa Lucifer Barite 3 kaasugrilliä, minulla ei ole käsikirjaa. En löydä seuraaville osille: 2 kpl kromattuja neliöksi taivutettuja peltejä, pituus 145 mm, molemmissa päissä ø 15 mm reikä. 2 kpl U:ksi taivutettua sähkösinkittyä peltiä U:n pohjassa M6 ruuvi. 1 kpl alumiinista sorvattu ø 10 mm:n "nippeli" toisessa päässä M5 ruuvi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      92
      3965
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      97
      3317
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      126
      2627
    4. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      214
      2021
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      89
      1806
    6. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      20
      1794
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      97
      1729
    8. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      110
      1559
    9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1301
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      57
      1212
    Aihe