Viihdyttävä skeptinen podcast:
http://www.theskepticsguide.org/
Englannin kielinen. Tämän suosio kasvaa kohisten kaiken aikaa.
Suosittelen.
http://www.theskepticsguide.org/
Englannin kielinen. Tämän suosio kasvaa kohisten kaiken aikaa.
Suosittelen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
valtiollinen, julkisrahoitteinen yliopistolaitos tuottaa propagandaa joten näiden professoireiden ns "tutkimustuloksilla" voi pitkälti pyyhkiä persettä.
Kyllä kannattaa mielummin uskoa yksityisten yliopistojen KILPAILUTETTUUN ja RISTIIN VARMENNETTUUN tieteeseen
Jos poliitikot päättävät siitä minkälaisia tuloksia yliopistojen yhteiskuntatieteiden on oltava, niin selvää on että tieteellistä tietoa emme saa ihmisestä tai yhteiskunnasta, ainoastaan propagandaa.
Lähtökohdat objektiiviselle tieteelliselle tutkimukselle ovat parhaat yksityisissä yliopistoissa koska a) markkinataloudessa kuka tahansa voi perustuu yliopiston, b) koska poliitikot eivät valitse professoreja c) koska yksityisiä yliopistoja voi olla useita joten ristiinvarmennus on väistämätöntä
Yksi tieteen objektiivisuuskriteerihän on tieteen vapaus ja avoimuus jotka eivät toteudu julkisrahoitteisissa poliittisissa yliopistoissa
Hieno podcast!
Jäin jo koukkuun. Kuuntelin juuri jakson #105 jossa haastatellaan presidentti Jimmy Carteria.