Myötäpäivään eteläisellä pallonpuoliskolla

myötävastapäiväkirvesvarsi

Kaikkihan tietävät että 'myötäpäivään' tarkoittaa (analogisen) kellon viisareiden liikkeen suuntaa (Suomessa). Taivaalla myötäpäivään tarkoittaa liikettä idästä (etelän kautta) länteen, siis 'oikealle' (Suomesta katsoen).

Näin siis täällä pohjoisella pallonpuoliskolla.

Entäpä sitten eteläisellä pallonpuoliskolla? Kellojen viisarit tietysti liikkuvat siellä samalla tavalla kuin pohjoisessakin, eli siinä mielessä sanalla 'myötäpäivään' on siellä sama merkitys kuin pohjoisessa.

Esim. aurinko liikkuu Australiasta katsoen idästä etelän kautta länteen, mutta samoista sanoista huolimatta tämä on päinvastainen suunta kun katsotaan auringon suuntaan, 'vasemmalle' eikä oikealle.

Kellon viisareiden mukaan siis voisi sanoa että aurinko liikkuu Australiasta katsoen vastapäivään, mutta määritelmän 'idästä länteen' mukaan liike on myötäpäivään.

Miten mahtavat Australian suomalaiset asian ilmaista?

8

5844

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luulisin

      Tuosta huomaa, kumpi on globaali maailmanvalta ja kumpi syrjäinen, paikallaan pysyvä asujaimisto. Maailmanvallan kielellä suunnat ovat globaaleja, kun taas suomalaisista harvat ovat koskaan ajatelleetkaan, että aurinko voisi kiertää toiseen suuntaan.

      • IdänIhmeLännenKauhu

        No tuota, eihän se tavallaan ole eri suunta, vaan se on sama suunta, idästä (etelän kautta) länteen molemmilla pallonpuoliskoilla.


      • luulisin
        IdänIhmeLännenKauhu kirjoitti:

        No tuota, eihän se tavallaan ole eri suunta, vaan se on sama suunta, idästä (etelän kautta) länteen molemmilla pallonpuoliskoilla.

        Kyllä se aurinko tietysti nousee idästä ja laskee länteen eteläiselläkin pallonpuoliskolla. Se on vain keskipäivällä pohjoisessa eikä etelässä.


    • tosiaankin

      "aurinko liikkuu Australiasta katsoen idästä etelän kautta länteen"

      etelän kautta?

      Eiköhän se siellä ole puolenpäivän aikaan pohjoisessa!

      • myötävastapäiväkirvesvarsi

        Juu siis piti olla että Aurinko näyttää Australiasta katsoen liikkuvan idästä (pohjoisen kautta) länteen.

        Eli siis liikkeen näennäinen suunta on idästä länteen samoin kuin meilläkin, mutta Auringon kulminointi ei siellä downunder tietenkään tapahdu etelän suunnalla kuten meillä, vaan pohjoisessa.


      • hollywood-kuu...
        myötävastapäiväkirvesvarsi kirjoitti:

        Juu siis piti olla että Aurinko näyttää Australiasta katsoen liikkuvan idästä (pohjoisen kautta) länteen.

        Eli siis liikkeen näennäinen suunta on idästä länteen samoin kuin meilläkin, mutta Auringon kulminointi ei siellä downunder tietenkään tapahdu etelän suunnalla kuten meillä, vaan pohjoisessa.

        ...vaikka tapahtumat sijoittuisivatkin esim. Etelä-Afrikkaan. Kuu-ukkokin väärinpäin? Päiväntasaajalla kuu veneenmuotoinen.


    • homopena

      ihme jengiä, kaikki haluaa viisastella mutta kukaan ei osaa vastata kysymykseen. t:tymä?

    • Juu, muuten meni hyvin, mutta Suomessa siis aurinko näyttää kulkevan idästä eli vasemmalta etelän kautta oikealle eli länteen mutta eteläisellä pallonpuoliskolla aurinko näyttää kulkevan idästä eli oikealta pohjoisen kautta länteen eli vasemmalle. Ts. nähdäkseen auringon kiertoradan tarkkailijoiden on oltava sekä etelässä että pohjoisessa kasvot kohti päiväntasaajaa, ja etelästä katsoen päiväntasaaja on pohjoisessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      123
      2428
    2. 134
      1905
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1246
    4. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      105
      1216
    5. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      77
      1111
    6. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      32
      1072
    7. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      45
      1049
    8. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      24
      1016
    9. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      83
      1009
    10. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      56
      942
    Aihe