Hei,
tänään ti klo 23.05 tulee uusintana ma prisma.
Kaipaan myötäviä ja kritisoivia kommentteja ohjelmasta.
Onko kuu ja helium-3 tärkeä? Onko muita syitä mennä kuuhun?
tänään ti klo 23.05 tulee uusintana ma prisma.
Kaipaan myötäviä ja kritisoivia kommentteja ohjelmasta.
Onko kuu ja helium-3 tärkeä? Onko muita syitä mennä kuuhun?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ihan ok doku. Mutta ohjelman loppupuolella joku hemmo "puristi" vettä kuukivistä tai kuupölystä. Eihän niissä pitäisi olla vettä (paitsi ehkä jossain napa-alueella). Tai ei pitäisi olla vettä ainakaan kovin suuria määriä. Ehkä vettä on mitättömän vähän, eli tonnista materiaalia saa vettä esimerkiksi luokkaa yhden millilitran. Mutta onko siinä sitten mitään tolkkua? Eli mistähän siinä oli kyse?
Miksei toimi?
"Onko muita syitä mennä kuuhun?"
Olisihan se hienoa jos ihminen ihan oikeasti pääsisi joskus kuuhun
oikeasti niin vähän järkee päässä, että jäät tänne tähtitiede-osiolle selittämään jotakin omaa soopaa muiden oikeiden juttujen sekaan? Antaa heittää, toi on edelleenkin huuhaata.
no, eipä ole vielä pahemmin nähty noita todisteita väitetyistä kuu-lennoista, joten en usko ennen kuin joku ne todistaa tapahtuneeksi
"eipä ole vielä pahemmin nähty noita todisteita väitetyistä kuu-lennoista"
pidät silmäsi jatkuvasti kiinni.
Niitä todisteitahan teille salkkari-idiooteille on tarjottu jo vuosikymmenien ajan, mutta teidän älynne ei vaan riitä ymmärtämään niitä!
Mutta eihän 2/3 suomalaisista tiedä edes, mitä on 2 potenssiin 3, joten ei tuo ole ihme - idiootteja on suurin osa meidänkin kansaamme!
sen omistaa?
dokumentti. Mikä saa Ylen ostamaan näitä? Dokumentin uskottavuus horoskooppiluokkaa.
Helium-3 on lupaavin fuusio-polttoaine. Sitä ei löydy Maasta, mutta löytyy Kuusta. Kuun napa-alueilta löytyy aurinkoenergiaa tauotta ja ehkä vettäkin. Niillä saadaan tuotettua vetyä ja happea, jotka muodostavat myös hyvää polttoainetta esim. tuleville Mars-lennoille. Mikä tässä kaikessa oli mielestäsi jossittelua?
Tarina Kuusta tontteja myyvistä liikemiehistä ja heidän tyhmistä asiakkaistaan oli vähän korni, mutta ei sekään jossittelua vaan paremminkin jonkinlainen välikevennys.
80 luvulla mikrobitin artikkelin välikevennyksessä.
Eri asia on onko ostetulla tonttipaperilla mitään arvoa kun kuuta ollaan tosissaan kaavoittamassa.
tätä ohjelmaa? Putsaa vaikut korvista ja katso uudelleen. "Helium-3 on lupaavin" siis toimiiko? "ehkä vettäkin" siis ei tiedetä? "Onko kuussa käyty" ei todisteita? "Onko kuussa sulaa ydintä" ei tiedetä? Kuu on vielä tutkimatta.
Olet siis kuussa-ei-ole-käyty-huuhaa-salkkari. Joten poistuthan sitten sinne omalle palstallesi. Tällä palstalla puhutaan tähtiTIETEESTÄ.
tieteessä vain kyseenalaistetaan kaikki, mitä ei ole 110% todistettu oikeaksi. Ja jos katseli tuon hupiohjelman, niin ei voinut olla hymyilemättä. Siinähän sanottiin muutaman kerran, jos edellä kuvattu on totta... jne...jne...Ohjelma oli kaukana TIETEESTÄ.