Suomessa en oo ikinä törmänny valkoisiin papuihin. Käytetäänkö niitä paljon edes Suomessa ja saahan niitä sieltä? Ite olen ulkomailla rakastunut niihin mutta en tiiä niistä paljonkaan. Oon nähny kun sellasia kovia palluroita liotetaan yönkin yli vedessä ja sitten laitetaan uuniin. Oisko jollain tarkempia ohjeita? :)
valkoiset pavut
papupapupapu
6645
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
kyllä niitä saa täältä härmästäkin esim k citymarket niitä kauppaa muistini mukaan risenta oli tuotemerkki
Ja jokainen terveyskauppa myy.
aika sokea, jos et ole niitä nähnyt. Ne eivät nyt vaan ole olleet hernerokka- tai näkkileipähyllyissä vaan jossain muussa hyllyssä.
Tutkipa tarkemmin jonkun isomman marketin kaikki osastot! Niitä voi löytyä vaikkapa luontaistuoteosastolta!
Itse olen sellaisia löytänyt jo parinkymmenen vuoden ajan. Sekä kuivana pussitavarana että säilykepuolelta purkkitavarana (yleensä tomaattikastikkeessa).
Olen au pairina ulkomailla ja sitä ennen asunut vain vanhempien kanssa, eli en juuri aikaisemmin ole ruokaostoksia tehnyt. En muista ikinä valkoisia papuja Suomessa syöneeni eikä meillä ainakaan kotona niitä laitettu koskaan. Ihana kuulla että saan herkkuruokaani laitettua myös Suomessa. Kiitos vastauksista!
Mitä
Vittua
?!?
Valkoiset pavut (tomaattikastikkeessa) ovat _halvimpia_ papusäilykkeitä kaupan hyllyillä.
Jo kirjoitin että ennen maailmalle lähtöä asuin vanhempien luona ja meillä ei ikinä syöty papuja. Ulkomailla asun edelleen joten asiaa en oo voinut mennä S-markettiin tarkistamaan. Riittääkö selitykseks ilmeisesti tyhmään kysymykseen? :)
Kiva jos vielä halpojakin!