En taas tajua

Pohjoinen napa-alue

Mitä siitä jos pohjoisnapa paljastuu? Siellä on vain vettä jään alla. Tai oletko sinä kiinnostunut vedestä ja sen pinnasta? hyvin mielenkiintoista.

Opettele maantietoa. Etelänapa on manner mutta pohjoisnapa on pelkkää jäätä.

4

758

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lkjhlkjhjkhkljhkjhkjhkj

      Moni on sitä mieltä, että jos napojen jäät sulavat, niin valtamerien vedenpinta nousee useita metrejä. Ja se ei enään ole kovinkaan hauskaa mm. Euroopan asutuimilla ja matalimmilla alueilla Alankomaissa ja Belgiassa.

    • laakerikauppias

      Ajattelepa tilannetta, jossa jäät pohjoisnavalta sulavat.
      Merivesi velloisi valtoimenaan, eikä ole mitään takeita siitä, että se ei pääsisi napalaakeriin. Jos näin kävisi, niin laakeri todennäköisesti ruostuisi ja leikkaisi kiinni. Tämä vaikuttaisi mapallon pyörimisliikkeeseen hidastavasti. Auringon puoleinen sivu lämpenisi ja varjonpuoleinen jäähtyisi. Vuodenaikojen ja yön ja päivän väliset erot kasvaisivat ja tällä olisi varmastikin dramaattiset vaikutukset ilmastoon.

      • pelkäsin..

        Kun pohjois ja etelänavat sulaa, niin vastaavasti itä ja länsinavat alkavat jäätyä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      90
      5197
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      53
      4066
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      25
      2189
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      27
      1927
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1795
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1444
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      28
      1250
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1046
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      981
    10. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      21
      980
    Aihe