Mitä siitä jos pohjoisnapa paljastuu? Siellä on vain vettä jään alla. Tai oletko sinä kiinnostunut vedestä ja sen pinnasta? hyvin mielenkiintoista.
Opettele maantietoa. Etelänapa on manner mutta pohjoisnapa on pelkkää jäätä.
En taas tajua
4
771
Vastaukset
- lkjhlkjhjkhkljhkjhkjhkj
Moni on sitä mieltä, että jos napojen jäät sulavat, niin valtamerien vedenpinta nousee useita metrejä. Ja se ei enään ole kovinkaan hauskaa mm. Euroopan asutuimilla ja matalimmilla alueilla Alankomaissa ja Belgiassa.
- laakerikauppias
Ajattelepa tilannetta, jossa jäät pohjoisnavalta sulavat.
Merivesi velloisi valtoimenaan, eikä ole mitään takeita siitä, että se ei pääsisi napalaakeriin. Jos näin kävisi, niin laakeri todennäköisesti ruostuisi ja leikkaisi kiinni. Tämä vaikuttaisi mapallon pyörimisliikkeeseen hidastavasti. Auringon puoleinen sivu lämpenisi ja varjonpuoleinen jäähtyisi. Vuodenaikojen ja yön ja päivän väliset erot kasvaisivat ja tällä olisi varmastikin dramaattiset vaikutukset ilmastoon.- pelkäsin..
Kun pohjois ja etelänavat sulaa, niin vastaavasti itä ja länsinavat alkavat jäätyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 387315
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533662Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu463534- 623278
- 512964
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod342789Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/512762Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint302464IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1841805- 471531