Hyvin harva enää tietää mitä tarkoittaa kunnian ja omantunnonkautta, useimmat ajatelee että kunnia on jotain mitä saa kun voittaa kilpailuissa, omastatunnosta ei juuri enää puhuta koska sitä ei juurikaan ihmisillä ole. Koska omaatuntoa ei ole, ohjaa nykyihmistä moraali, joka on täysin erityyppinen kun omatunto. Moraali on muilta ihmisiltä opittu kayttäytymismalli, moraalia painottavat erityisesti naiset, he kun ovat hyviä lukemaan muita ihmisiä, mutta moraali ei ole pelkästään positiivinen asia, sillä se on hyvä taistelumoraali, joka panee sotilaan tappamaan, tai se on hyvä työmoraali joka laittaa maanviljelijän suoltamaan pellot myrkkyjä täyteen.
Moraali kun muuttuu ihmisten ja ajan mukana, se mukä oli moraalitonta ennen voi olla nykymoraalin mukaan hyväsyttyä.
Hyvä moraali motivoi, hyvä omatunto taas rauhoittaa, joten moraali ja omatunto ovat lähes päivastaisia asioita.
Omatuntoa ei voi oppia muilta, eikä sitä voi oppia, se syntyy ihmisen sisällä. Jos ihminen on kasvanut kypsäksi ja pystyy vetäytymään pidemmäksi ajaksi yksinäisyyteen ja hiljaisuuteen, jossa tarkkailee keskittyneesti omaa elämäänsä ja tekojansa ,tämän tehtyään hän saattaa saada hyvän omatunnon.Hyvä omatunto antaa ihmiselle sellaisen sisäisen rauhan, että hän ei halua enää tehdä pahuutta, tästä syntyy kunnia toimia omantunon mukaaan ja olla oikeudenmukainen.
Omatuntoa ei juurikaan enää ole ihmisillä monestakin syytä, elämäntyylinsä takia miehet eivät enää vetäydy, tai pysty rauhaan ja hiljaisuuteen yksin ollessaan. Toinen syy on maailman arvomaailman muuttuminen feminiiniseksi, naiset kun eivät voi saavuttaa hyvää omaatuntoa. Naisten aivot kun on rakentuneet sillä tavalla, että kaksi aivopuliskoa toimii jatkuvasti samaan aikaan, joten he eivät pysty syventymään ja keskittymään vain yhteen asiaan, tämän takia omatuntoa ei naisille muodostu.
Omatunto ja kunnia ovat siis asioita joita nainen ei voi koskaan saavuttaa, tämä on myös alkuperäinen syy miksi useimmat uskonnot ja vanhat korkeakultuurit pitävät miestä hyvänä ja oikeudenmukaisena, ja naista kunniattomana olentona jonka moraali muuttuu hyötyä tavoitellessaan, ja nainen huoraa, valehtelee ja suostuu pahuuteen jos joku muukin niin tekee..
Todellinen syy että asiat ovat menossa päin helvettiä, ja että saasteet, huumeidenkäyttö, rikollisuus ja mielenterveysongelmat lisääntyvät, on se että omatuntoa ei ole, ja moraali muuttuu ahneuden lisääntyessä.Vasta kun naiset tätä asiaa tutkivat ja sen todeksi oivaltavat, niin muutos parempaan voi olla mahdollista.
Omatunto on miehille,
Moraali naisille,
Vaistot eläimille.
Kunnian ja omantunnon kautta
Miekkonen
0
164
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1014507Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293343No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452370- 361388
- 341183
- 371116
- 131064
- 1581007
- 6934
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12872