munkkien paistamisesta

mites on

Jos teen munkkitaikinan, kohotan sen, voinko sen jälkeen tehdä munkit valmiiksi vaikka jääkaappiin odottelemaan paistoa? Ideana olisi paistaa munkit vasta kun syöjät jo ovat paikalla, enkä kuitenkaan haluaisi uhrata sitä aikaa munkkien "vääntämiseen" enää siinä vaiheessa.
Entäs millainen on se sinun paras munkkiohjeesi?

6

3207

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk

      ... kunhat otat lämpeemään vähintään 20-30 min ennen paistamista.

      Ja mulla on vaan huonoja munkkiohjeita - aina liian kiinteitä ja mauttomia - syöhän niitä mutta en oo ylpee.

      • ehkäpä..

        Oiskohan sun taikinassa liian paljon jauhoja? Tai paistatko liian kauan? Taikinan pitää olla niin pehmeätä että se on jopa vaikeaa leipoa munkeiksi.
        Mukavaa makua saa jos laitat reilummin vaniljasokeria, tai vaikkapa sitruunan raastettua kuorta ja sitruunamehua.


      • kkkkkkkkkkkk
        ehkäpä.. kirjoitti:

        Oiskohan sun taikinassa liian paljon jauhoja? Tai paistatko liian kauan? Taikinan pitää olla niin pehmeätä että se on jopa vaikeaa leipoa munkeiksi.
        Mukavaa makua saa jos laitat reilummin vaniljasokeria, tai vaikkapa sitruunan raastettua kuorta ja sitruunamehua.

        ... miten se sokeri saadaan pysyään munkkin päällä, tarvitaanko sitä erikoishienoa sokeria ??

        mulla tahtoo parin munkin jälkeen olla sokeri ihan paakkuna eikä sitten enää trtu millään opilla, käytän ihan tvallista "mitä lie" talous sokeria


      • kommenttia
        kkkkkkkkkkkk kirjoitti:

        ... miten se sokeri saadaan pysyään munkkin päällä, tarvitaanko sitä erikoishienoa sokeria ??

        mulla tahtoo parin munkin jälkeen olla sokeri ihan paakkuna eikä sitten enää trtu millään opilla, käytän ihan tvallista "mitä lie" talous sokeria

        Valutathan munkit paiston jälkeen talouspaperin päällä? Olen itse käyttänyt lukemattomat kerrat ihan tavallista sokeria, eikä ole koskaan käynyt noin. Voisin olettaa, että jos öljyä vielä valuu munkeista sokeriin, se tekee sokerin paakkuiseksi...?


    • sitruunan makua

      ehdottaisin munkin paistoon sitruunanmakuista rypsiöljyä. Voisi tulla aika raikkaanmakuisia munkkeja. Taikinaan tulevan margariininkin voisi korvata samalla öljyllä. Cittarit ainakin myyvät Golden Star-merkkistä sitruunalla maustettua rypsiöljyä, jonka hinta on pari euroa puolelta litralta.

    • LEIPURI...MA-KA

      Hei luin vasta äsken kysymyksesi mutta...en malta olla vastaamatta... TEE munkkitaikina KYLMISTÄ aineista ...älä kohota vaan leivo pulliksi heti ja peittele ne hyvin ja laita jääkaappiin (voi myös pakastaa)... ja ne jääkappi kylmät pullat ALAT VASTA KOHOTTAMAAN hissuksees huoneenlämmössä...ja kohta öljy hitaasti lämpenemään (180 asteiseksi ja sit paistat ne kullanruskeiksi vähän valuutusta ja sokeroi kuitenski lämpimänä..(se pulla siis puhkaistaan.. pyöräytät reijän keskeltä kahtia juuri ennen paistamista...saat ihania rinkilä munkkeja...TAIKINASTA ...tee vaikka ihan tavallinen pikkupulla taikina..Minä itse sen teen maitojauheeseen aina ja sellanen löysähkö antaa hyvän rakenteen ..en käytä kananmunia....ja leivonta vaiheessa kun pyöritän en käytä jauhoja -pysyy öljy siistinä...Tein juuri tänään töissä munkkeja ja oli hyviä ...( ja itse taikinassakin voi rasvan sijasta olla öljyä) mutta voi siinä käyttää muutakin...terv. leipuri jauhosormi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      223
      6955
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      42
      1239
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1042
    4. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      891
    5. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      48
      845
    6. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      61
      837
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      93
      794
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      791
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      756
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      733
    Aihe