Tämä on tietty iljettävä tapaus, mutta olen miettinyt, että aika typerä oikeestaan on biologia, koska isä ja tytär voi saada edes lapsia? Miks ei saman tien simpanssi ja ihminen voi saada lapsia?
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200804297586462_ul.shtml
Aika typerä biologia..
9
660
Vastaukset
- rekisteröitymätön**
Evoluutiopaine siihen suuntaan ei ole ollut kyllin kova. Kyse ei ole typeryydestä vaan optimoinnista. Tarpeetonta mekanismia ei kehity. Ilmeisestikin muunlaiset insestiesteet nisäkkäillä ovat tarpeeksi tehokkaita yleensä.
Joillakin kasveilla on mekanismeja, joilla geneettisesti liian samankaltaisen siitepölyhiukkasen ei onnistu kasvattaa siiteputkea sikiäimeen asti.
Joissakin tapauksissa eliön ekologia voi johtaa "insestiin", esim. äärimmäisessä tapauksessaan partenogeneesiiin tai itsepölytykseen. Moraali ja etiikka ovat vain sopimuksenvaraisia asioita: luonnossa se, mikä johtaa suurimpaan lisääntymismenestykseen pitkällä tähtäimellä on oikea ratkaisu, oli se sitten meidän kulttuurinäkökulmastamme "oikein" tai "väärin".
Nisäkkäillä insesti on yleensä geneettisesti epäedullista ja sitä vastaan on erilaisia käyttäytymiesteitä. Tässä tapauksessa yksilö (isä) on ollut biologisessa mielessä viallinen. Näitä yksilöitä ei kuitenkaan ole niin paljon, että se olisi muuttanut ihmisen lisääntymisbiologiaa esim. lähisukuisten gameettien yhtymisen eston suuntaan. - -o-
..että isä ja tytär ovat samaa lajia, mutta ihminen ja simpanssi eri lajia.
- LAUKOJA
Asia on justiinsa noin! Siinähän se menee se rodun ja lajin rajakin että erirotuiset selkärankaiset saavat jälkeläisiä keskenään mutta erilajiset eivät. Rajatapauksiakin on. Joskus eri lajia olevat saavat kyllä jälkeläisiä mutta nämä puolestaan ovat lisääntymiskyvyttömiä. Tunnetuimpia esimerkkejä tästä lienevät korpimetso (metso teeri), muuli (aasi hevonen) ja erilaiset sorsalintujen risteytymät.
- arveliini
Jos asiaa ajattelee aivan karkean mekaanisesti, niin voisi päätyä tulokseen:
Lähisukulainen on useimmille vähemmän haluttava partneri, uusi tuttavuus ja erilaisuus on myös erootisesti innostavaa. Ääritilanteessa ja paremman puutteessa kuitenkin myös insestisuhteesta voi syntyä elinkelpoisia jälkeläisiä, vaikka riskit ovat suuremmat.
Biologisesti siis "Westermarck-efekti" on sopivan vahvuinen este insestisuhteille.
Arvattavasti on joitain insestisesti alkunsa saaneita ihmisiä, jotka sitten aikuisena itse ovat saaneet tavanomaisessa suhteessa jälkeläisiä.- sairaita
ja vammaisia jälkekäisiä. Vaikka meillä ei olisi moraalista ja psykologiasta hajuakaan, niin insestisuhteet olisivat varmasti kiellettyjä. Eihän ole järkeä jatkaa sukua "huonosti".
Ikävä kyllä noita, joilla muutama ruuvi puuttuu(mm. esiin tulleiden tapausten isät) ilmestyy aina välillä sinne tänne. Mitä lie mutaatioita. - LAUKOJA
Niin on tosin käynyt että esmes toisistaan tietämättömät serkukset ovat rakastuneet ja menneet jopa naimisiin asti.
Ja olihan jenkeissä - missä tuntuu tapahtuvan vähän kaikenlaista - se maailmanlaajuista julkisuutta saanut "sperminator" -tapaus jossa lapsettomuusklinikkaa johtanut vinksahtanut tohtorismies toimi itse ainoana spermanluovuttajana muistaakseni yli 70:lle lapsettomuutta poteneelle naiselle. Käry kävi ja siinä olikin melkoinen härdelli kun selviteltiin että kuka oikeastaan lähialueella (ja vähän kauempanakin) oikeastaan on sukua kelle.
Eli jos sukulaisuudesta ei ole ennakkotietoa niin voi tapahtua mitä vaan.
- ....
...voiko ihminen ja simpanssi risteytyä. Risteytyskokeita ei ehditty tehdä kuin parilla yksilöllä 1900-luvun alussa, ennen kuin koko projekti pistettiin sulki. Eettiset seikat huomioon ottaen, kukaan ei taatusti saa koskaan tietää, voisiko ihmisen ja simpanssin risteyttää, koska tuommoista kokeilua ei sallita. Teoreettisesti se voisi onnistua jompaan kumpaan suuntaan (luultavasti urossimpanssi naarasihminen).
- noin naiivi
kyllä varmana on jossain salaa tehty siitoskokeita
simpanssilla ja ihmisellä. harmi ettei tuloksia ole kerrtottu ainakaan julkisesti. - lue wikipediaa.
noin naiivi kirjoitti:
kyllä varmana on jossain salaa tehty siitoskokeita
simpanssilla ja ihmisellä. harmi ettei tuloksia ole kerrtottu ainakaan julkisesti.Kyllä niitä koetettiin tehdä ihan julkisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p575875Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "773233Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella232400No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol402095- 192008
Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1621843Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v61619Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy83122281-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome201206Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah811075