Antero Raevuori kertoo päivän Hesarissa mm. Marskin kisoista, joita pidettiin 1950-luvun tienoilla vuosittain Helsingissä kesäkuun 4. päivänä (G. Mannerheimin syntymäpäivänä). Ns. itäblokin maat kunnioittivat noita kisoja periaatteellisista syistä poissaolollaan. Poikkeuksena oli Puola, josta kisoihin tuli useampanakin vuonna osanottajia.
Asiaa ihmeteltäessä keihäänheittäjä Janusz Sidlo kertoi, että he saivat luvan osallistua, koska he osallistumislupaa ylemmältä taholta anoessaan pyysivät päästä Marxin kisoihin!
Jaa-a, kukahan Marxin urheilijaveljeksistä mahtoi ollakaan se menestynein? Olisikohan ollut se kolmiloikkaaja, jota kannustettiin kiihkeästi: ”Harpo, Marx!”
Urheilukielipoliittinen anekdootti
7
342
Vastaukset
- Lammikkolaivuri
Arnold Peter Møller-Mærskin poika Mærsk Mc-Kinney Møller (vai missä järjestyksessä nuo etu- ja sukunimet menevätkään?) on Tanskanmaan äveriäimmistöä. Olisikohan Legon ukko ponkaissut äskettäin listaykköseksi ja pudottanut Mærskin kakkoseksi? Tuohta yli ysikymppisellä papparaisella joka tapauksessa piisaa!
http://www.forbes.com/lists/2006/10/CWOY.html
Helsingin (pian lakkautettavaa) Länsisatamaa mereltä päin katsoessa ei voi välttyä törmäämästä nimeen Mærsk. Sen näkee siellä varmaankin satojen merikonttien kyljessä.
Mærskillä on ihan omia laivoja noiden konttien kuljettamiseen. Laivastoon kuuluu mm. maailman suurin konttialus M/S Emma Mærsk. Se nielee 20-jalkaisia (6-metrisiä) kontteja toistakymmentä tuhatta. Jos ne lastattaisiin yhteen junaan, tulisi junalle (välit huomioiden) pituutta helposti toistasataa kilometriä... Itse laivallakin on pituutta yli 44 kertaa Lammikkolaivurin aluksen verran.
http://fi.wikipedia.org/wiki/M/S_Emma_Mærsk- Hærski
»Nimitystä "marski" tai "suolamarski" tai "marskimaa" käytetään etenkin Länsi-Euroopassa merenrannan alavista niityistä, jotka ovat useimmiten suolaisen veden peitossa.»
http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/siv/sanatm.html
Onko Maerski päässyt omalle maalleen?
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e9/Emma_maersk_hg.JPG/800px-Emma_maersk_hg.JPG
(Kuva otettu Bremerhavenissa)
- on parempi....
kuin vaiko eikö.
- Vaiko eikö
Kysehän on nimimerkistä. Miksi ihmeessä nimimerkit pitäisi puristaa kieliopin muotteihin?
- Marksilaanen
Groucho Marx harrasti monia urheilulajeja, esim. pesäpalloa:
"I have a mind to join a club and beat you over the head with it."
Toisaalta hänen oli vaikea löytää sopivaa urheiluseuraa:
"I refuse to join any club that would have me as a member."
Golfiakin hän lienee kokeillut:
"I'm not feeling very well - I need a doctor immediately. Ring the nearest golf course." - sportnieks
Googletin muistokisoistaan tunnettuja Znamenskin veljeksiä, mutta ainakaan suomeksi ei löytynyt selitystä, keitä he olivat.
Tietääkö joku?- Ne znaju
Znamenskin veljeksistä, Serafim (Серафим) ja Georgi (Георгий) Znamenski löytää parhaiten tietoa venäjäksi, sukunimellä Знаменский. Suomessa se kirjoitetaan Znamenski, englanninkielinen maailma kirjoittaa Znamensky. Hakukoneessa se antanee joitakin englanninkielisiä sivuja.
Juoksijoita taisivat olla. Ainakin Serafim juoksi matkoja 1500–10000 metriä eli samoja kuin vaikkapa Paavo Nurmi. Mielimatka kummallakin 5000 m, kuulemma. Mahdollisista kv. menestyksistä minulla ei ole tietoa.
Znamenskin veljesten muistokisat on venäjäksi Мемориал братьев Знаменских. Taitaapa olla tänä vuonna kisojen juhlavuosikin (50 v.)
Milloinkahan järjestänevät kuuluisien ”Pressin veljesten” Tamaran ja Irinan muistokisat? Nämä lehdistön ihannetytöt vaikuttivat 1960-luvun yleisurheiluareenoilla, jolloin mm. sukupuolitestaus oli nykyistä suurpiirteisempää.
http://cache.viewimages.com/xc/3424359.jpg?v=1&c=ViewImages&k=2&d=D278A15CF533E62C8E616B8885186688A55A1E4F32AD3138
(Тамара и Ирина Пресс)
Olisihan meillä sitten omassa maassamme Tupolevin veljekset! Jorma Reini, Jarmo Pellikka, Stig-Erik Leiponen, Tenho Olin, Jarmo Tammenmaa ja Mauri Moren. Kaikki heistä eivät enää ole elävien kirjoissa, joten muisteluksi menee. Onkos siitä kuuluisasta kortista jo 18 vuotta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242180Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1352084Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2151829Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2601509Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341407Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5621194Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.501011Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse350945Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115945