sairastan syöpää ja odotan hoitojen jälkeen vielä kolonoskopian vastauksia 5 viikkoa.Kävin pyytää tervarista Tenoxia ja jotain rauhoittavaa,vaikeaa oli saada rauhoittavaa ei lainkaan ja unilääkettä iter ter uusitaan 100pvän kuluttua 1kpl/yö se ei riitä.Onkon järkevämpää antaa potilaan joutua niin huonoon kuntoon että joutuu sairaalaan vai antaa lääkkeitä,kun ei tässä varmaankaan väärinkäytöstä ole kyse.Miksi on niin vaikeaa saada?
Kysyisin neuvoa
3
311
Vastaukset
- väärinkäyttö
Koska kyseisten lääkkeiden väärinkäyttö on valtavaa. Terveyskeskuksissa ei niitä mielellään kirjoiteta ja jos kirjoitetaan, niin todella pieniä määriä.
Sinun kannattaisi keskustella syöpälääkärisi kanssa asiasta. Hän voi niitä sinulle kirjoittaa tai pistää sinut käymään psykiatrilla.
Muista että tenoxin unilääkeannostus on korkeintaan 20mg yössä, sen ylimenevä on jo väärinkäyttöä. Vain tilapäisesti sitä voi ottaa enemmän. Eli paras on että käyt psykiatrilla, joka parhaiten tietää tuommoisen puolen lääkityksen ja hän laittaa lääkityksesi kuntoon. Turvallisesti.- piposi tiukalla
ei ole mitään milligrammarajaa todellakaan olemassa jonka yli menevistä annoksista voisi yksiselitteisesti sanoa että se on väärinkäyttöä..
- Tenoxin
maksimiannostus on tuo 20mg/vrk, niin ei lääkäri tietenkään kirjoita isompaa annosta. Siinä on omakin nahka pelissä, Teo valvoo tarkasti etenkin noiden rauhoittavien määräämistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242233Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1372131Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2161847Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2601524Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341417Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5651216Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.501018Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse353959Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115949