Kun katsoo netistä sateliittikuvia niin kysyisin . Mitä ovat ne merten kohdilla olevat niinkuin kohoumat. Ovatko nämä meren pohjaa ja siinä näkyviä kohoumia. Siltä ne näyttäisivät.
kohoumat ovat mitä
3
499
Vastaukset
- jopa Meedion
avulla Spiritistisen istunnon avulla saada
selvää mitä satelliittikuvia katsoit.
Hiukan näkyi epäselvästi, mutta luulisin että
tsunamiaaltoja. - Laiha lohtu jos sitäkään
Uskaltaisko veikata että batoliitteja?
http://en.wikipedia.org/wiki/Batholith - Aeid
Ne ovat merenpohjan kohoumia ja syvänteitä. Esim. Google Earthia katsellessa ne kaikkein tummimmat viivat ovat hautoja, kuten vaikkapa Alaskasta Japaniin kulkevat Aleuttien, Kuriilien, Japanin ja Mariaanien haudat. Virtaviivaisia kohoumia ovat vastaavasti valtamerten keskiselänteet ja mannerlajustat. Esimerkkejä edellisestä ovat Atlantin ja eteläisen Intian valtameren selänteet, niillä siis työntyy ylös uutta merenpohjaa maan sisästä. Mannerjalusta taas näkyy hyvin esim. Pohjois-Amerikan itärannikolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1515172
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä413263- 2463106
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?442648- 361824
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?271605Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411566- 161457
- 231437
- 241337