Olen havainnut, että kotikeittiössä pääsee pizzapohjan kanssa lähimmäksi aidon pizzerian tuntua, jos jättää pohjasta hiivan kokonaan pois. Silloin pohjasta saa ohuen, eikä se kohoa paljoa uunissa.
Suurin piirtein tällä ohjeella sain leivottua itselleni pizzan, josta riitti kahdeksi päiväksi syötävää:
2,5 dl vettä
0,5 - 1 dl ruokaöljyä
1 tl suolaa
noin 6 dl vehnäjauhoja
Vehnäjauhojahan kannattaa sitten kaulintavaiheessa tietenkin vähän lisätä taikinaan, jos tuntuu jäävän käsiin / kaulimeen kiinni.
Kokeilkaa, se kanattaa!
Pizzapohja ilman hiivaa
7
9222
Vastaukset
- kokeilla tätä
joo, olen tässä itsekin miettinyt että mitäköhän tapahtuisi jos jättäisi hiivan pois... tuntuu aina vähän tyhmältä ostaa hiivapala, kun ei sitä kuitenkaan käytä kuin ehkä sen 1/4 tai jotakin eikä todellakaan anna sen taikinan nousta yhtään, suoraan vain uuniin... ensi kerralla voisi hiivat jättää ja tehdä oikein ohuen pohjan ;)
- kokki7
Pitää siinä hiivaa olla,mutta taikahan siinä onkin että miten se taikina tehdään ja milloin se tehdään!
- kokki
Ei pizza pohjassa välttämättä tartte olla hiivaa, toiset käyttää ja toiset ei. Olen ollut pizzakokkina reilu 10 vuotta, monessa eri pizzeriassa, löytyy myös turhaan kaikkien kehuttu dennis ansioluettelosta.
- Pörri
kokki kirjoitti:
Ei pizza pohjassa välttämättä tartte olla hiivaa, toiset käyttää ja toiset ei. Olen ollut pizzakokkina reilu 10 vuotta, monessa eri pizzeriassa, löytyy myös turhaan kaikkien kehuttu dennis ansioluettelosta.
menit sitte pelkästää dennisiä dissaan nimeltä niistä "monista" mitä olet ollu ... No tää ei kuulu kyl taas tänne, mut silti oliko pakko pelkästään yks sitte mainita.....
- napsu
Meillä tehdään pizzapohja aina niin että laitetaan kananmuna tai pari, loraus öljyä, hippunen suolaa, vettä n.1-2dl ja sitten sopivasti jauhoja että taikina jää löysäksi ja sen voi levittää lusikalla pellille. Määriä on tosi vaikee sanoo kun tehdään aina mutu-tuntumalla.
- noooooot
nii että jotain kanamunavelliä pannulle ja kutut sitä pizzapohjaksi
- jo-o12
Rehellinen pizza: paras pizza
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 783037
- 751271
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1611157Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401020Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103951Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.309925- 43819
Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124815Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78805- 91783