Juustokakuista!

Kyse on nyt siis liivatteella hyydytetyistä juustokakuista, joiden valmistukseen ei tarvita uunia. Joissakin ohjeissa on tavanomaisen kerman ja tuorejuuston lisäksi täytteeseen käytetty kananmunia, keltuaiset ja valkuaiset eroteltuna ja vaahdotettuina. Tuleeko kananmunia käyttäen parempi kakku/vaikuttaako jotenkin makuun? Yritän tässä vain löytää sitä "täydellistä" juustokakkureseptiä kevään juhliin, mutta en ehdi kaikkia reseptejä etukäteen kokeilla.
71420
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kananmunien tarkoitus on kuohkeuttaa eli saada juustomassasta ilmavampaa. Nehän, siis munat/valkuiset vatkataan juustokakku ohjeissa vaahdoksi. Ei kai tässä nyt ajeta takaa mitään salmonellan mahdollisuutta...?

Äänestä
  • Ei munia juustokakkuun! Ilmavuutta tuo se vatkattu kerma - vaahtoutuva vanilja käy muuten todella hyvin myös - ja liivate hyydyttää(vaihtoehtoisesti agar agar, jos haluat kasvisyöjällekin passelin kaukun). Perussettinä käytän itse seuraavaa:
    Pohja kaurakekseistä ja voista, täytteeseen laitan:
    - Tuorejuustoa (etenkin ricotta on mahtavaa kakussa!)
    - Maustettua jogurttia (oma suosikki on appelsiini)
    - Vaahdotettua vaniljakastiketta
    - Agar agaria (tai liivatetta) sekoitettuna tilkkaan hedelmämehua
    - Hedelmäpaloja (tuoretta appelsiinia tai tölkistä mangoa, persikkaa ym ym)
    - hiukan raastettua sitruunan/appelsiininkuorta

    Ja tulee muuten tosi hyvää, tällä on menty lakkijaiset, ristiäiset ja monet sunnuntaikahvit =)

    Heidi

    Äänestä

... ylensä ottaen siis vain tiramisuun laitetaan ne munat, keltuaiset ja valkuaiset erikseen vatkattuna ( siihen ei tule liivatetta) - ei myöskään pysy "koossa2 vaan tehdään vuokaan.

Tavalliseen hyydytettävään juustokakkuun en lähtisi munia sotkemaan - ei se silloin enää maistu juustokakulta.

Äänestä
  • ettei pysy koossa, se on sitten ohjetta lukenut miten sattuu, kyllä tiramisu koossa pysyy kun osaa sen tehdä, ja yleensä munista tehdään italialainen marenki ett just joo

    Äänestä

Elikäs, voiko juustokakkua pakastaa? Tarkoituksena olisi valmistaa kaksi mango-juustokakkua (myllynparas-ohje) yo-juhliin. Ja haluaisin tehdä mahdollisimman paljon etukäteen, ettei tarvitse kaikkea jättää viimeiseen päivään.

Tai jos kakkua ei pysty pakastamaan, niin voiko sen tehdä esim. 3 päivää ennen tarjoilua jääkaappiin? Säilyykö niin kauan hyvänä?

Äänestä
  • Katsoin "juustokakkusen" laittamasta linkistä Myllyn paras-sivustolla.
    Siellä joku kyseli pakastamisesta, ja sai myöntävän vastauksen :)

    Taidanpa kokeilla kyseistä kakkua, kun meilläkin juhlitaaan uutta ylioppilasta tänä keväänä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Iris kirjoitti:

Kyse on nyt siis liivatteella hyydytetyistä juustokakuista, joiden valmistukseen ei tarvita uunia. Joissakin ohjeissa on tavanomaisen kerman ja tuorejuuston lisäksi täytteeseen käytetty kananmunia, keltuaiset ja valkuaiset eroteltuna ja vaahdotettuina. Tuleeko kananmunia käyttäen parempi kakku/vaikuttaako jotenkin makuun? Yritän tässä vain löytää sitä "täydellistä" juustokakkureseptiä kevään juhliin, mutta en ehdi kaikkia reseptejä etukäteen kokeilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu