Kokonaiset pippurit keitosta pois?

Undulaatti kyselee

Olen joskus kuullut, että kokonaiset pippurit voi halutessaan laittaa keittoon siten, että ne saa sieltä helposti pois, mutta millainen väline siihen sopisi ja mistä sellaisia voisi kysellä?
Onko se joku teepussin tapainen vai joku rasia?

Kertokaahan viisaamaat tällekin undulaatille.

14

3845

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sellanen

      harsopussukka mitään? Sellasesta luulis tulevan sen maun läpitte ja pippurit jää sit sinne.

      Tai mikäli ei halua et pippurit on keitossa nii käytä rouhittua pippuria.

    • ostanut

      vuosia sitten alumiinisen putkilon jossa on reikiä ja tukeva korkki. Siihen mahtuu hyvin pippurit ja laakerinlehdet. Putkilolla on pituutta noin 10 cm ja halkaisia n: 2,5 cm.

    • Niksi-Piirka

      sukkahousujen haarakiilasta ompelet pussukan pippureille. Suolaa sitten normaalia vähemmän keittoon!

      • eiks

        sukkahousun raaka-aine ole öljy? Eli en suosittelisi ruuanlaittoon.
        Teepussista saa käteävästi kertakäyttöhyödykkeen. Käytetyt lehdykät pois ja ja pussin suu puuvillalangalla kiinni, kannattaa jättää sellanen pitkä naru että saa nostettua pussin pois.

        Ongelmat ne on itse kullakin, mua ei kyllä yhtään häiritse kokonaiset pippurit sopassa. Laakerinlehdet ovat kalasopan koristus.


      • jonkun
        eiks kirjoitti:

        sukkahousun raaka-aine ole öljy? Eli en suosittelisi ruuanlaittoon.
        Teepussista saa käteävästi kertakäyttöhyödykkeen. Käytetyt lehdykät pois ja ja pussin suu puuvillalangalla kiinni, kannattaa jättää sellanen pitkä naru että saa nostettua pussin pois.

        Ongelmat ne on itse kullakin, mua ei kyllä yhtään häiritse kokonaiset pippurit sopassa. Laakerinlehdet ovat kalasopan koristus.

        "eiks sukkahousun raaka-aine ole öljy? Eli en suosittelisi ruuanlaittoon."

        tuotteet raaka-aine on öljy, ei johda automaattisesti siihen, ettei se sopisi ruoanlaittoon. Öljystä tehdään muovia ja me käytämme monenlaisia muovisia tuotteita ruoanlaitossa, kauhoista ja lastoista alkaen - ilman ongelmia.


      • olemassa paljonkin
        jonkun kirjoitti:

        "eiks sukkahousun raaka-aine ole öljy? Eli en suosittelisi ruuanlaittoon."

        tuotteet raaka-aine on öljy, ei johda automaattisesti siihen, ettei se sopisi ruoanlaittoon. Öljystä tehdään muovia ja me käytämme monenlaisia muovisia tuotteita ruoanlaitossa, kauhoista ja lastoista alkaen - ilman ongelmia.

        muoviastioita, jotka on tarkoitettu nimenomaan ruuan säilytykseen, eli ei ihan kaikkea jossa öljy raaka-aineena olevaa soppakattilaan. Sukkahousuja en minäkään laittaisi keittoon. Puuvillaista sideharsopussukkaa voisin ajatella, tai muuta luonnon kasvikuituista pussia. Jos löytyy.


      • jalkaterästä

        saisi helpommin pussin ja mahdolliset mehut mukaan, kaikissa sukkiksissa ei ole kyllä sitä haarakiilaa. Tää oli ihan vitsiksi tarkoitettu, jos joku nyt ei taaskaan ymmärtänyt.

        Mutta tuota, mikset käytä valmiita rouheita tai hienoksi jauhettua pippuria?


    • Maaliskuun Idus

      on käytössä sellainen metallinen pallo johon oikeasti kuuluisi laitaa teelehtiä. Hyvin toimii.

      • ehdottaa....

        tuota teejuttua.


    • konsti.

      Minä kökkönä tumpelona laitan ne pippurit sellaisenaan keittoon ja ongin ne lusikalla pois ennen tarjoilua. Helppoa kuin mikä.

      En missään nimessä ryhtyisi keittämään soppaa, jossa muiden ainesten ohella porisee alumiinisia tai muita metallisia tavaroita.

      • haista

        sinä paska!! pippuri on ällöttävä kun tulee sopassa suuhun!!


      • Itsekin nakkelen pippureita soppaan vaan ja noukin sitten teesiivilällä ylimääräiset pois pinnalta. Joskus käytän sitä teenlehtipalleroa karjalanpaistissa jos oikein niuhoja lapsivieraita tulee kylään.


      • Anonyymi
        haista kirjoitti:

        sinä paska!! pippuri on ällöttävä kun tulee sopassa suuhun!!

        Ei haittaa yhtään, nielee vaan !


    • Anonyymi

      Metallinen teesiivilä käy hyvin. Pippurit sinne ja kattilaan keiton sekaan kiehumaan. Kun keitto valmis, se on helppo ottaa pois, pippurit bioroskiin ja diivilä tiskikoneeseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      41
      2233
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      223
      1984
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      111
      1538
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      142
      1265
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1207
    6. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      138
      1114
    7. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1088
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      999
    9. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      63
      954
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      950
    Aihe