olisiko kenellään perinteisien skotlantilaisten keksien (shortbread) ohjetta? Kiva jos löytyis :)
Kenelläkään perinteistä
shortbread ohjetta?
2283
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tässä perinteinen:
125g voita
55g hienoa sokeria
180g vehnäjauhoja
1. Uunin lämpö 190C
2. Vispaa voi ja sokeri yhteen kunnes seos on vaaleaa
3. Sekoita joukkoon jauhot kunnes saat notkean taikinan. Levitä taikina työtasolle ja pyörittele siitä kevysti pötkylää kunnes se on noin sentin halkisijaltaan.
4. Leikkaa pötkylästä kiekkoja, joista voit tehdä vielä sormen mallisia puikkoja tai jättää sellaiseksi. Ripottele pintaan vähän hienoa sokeria ja jätä viileään pariksikymmeneksi minuutiksi rauhoittumaan. Paista uunissa 15-20 minuuttia kunnes ovat vienon vaaleanruskeita. Anna jäähtyä uunin ritilätasolla.
Helppoa kuin lapsen hengitys nämä "perinneruoat".
Nämähän ova aiemmin tehty kaurasta vaan eiköhän vehnäjauho ole tänä päivänä se todennäkäisin jauho shortbreadiin. Kekseistä ei saa tulla liian tummia ja niitä näkee monasti Skotlannin kotileipomoissa koristellun haarukalla tai jollain vastaavalla esineellä.
Kiitos helppo tosiaan näyttää olevan ;)