hyviä marinadin ohjeita, kiireellistä.

pyykkipoika-patteri

Elikkäs, me ollaan saatu kokonainen broileri tässä taannoin ja nyt pitääsi siihen kuulemma joku marinadi olla. Mahdollisimman paljon vastauskia, kiitos jo etukäteen. :)
ja olisi mukava kuulla jos jollakin olisi vinkkejä tähän asiaan liittyen.

5

796

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanha kokki

      helpointa sinun on ostaa ns. valmis-soosi, eli eri valmistajilla on edullisia valmis kastikkeita grillaus- ja marinointiin. kun on broilerista kyse, ota sellaista jossa on yhtenä osana on hunajaa, koska se sopii mukavasti linnun marinointiin.

      • vanha kokki

        On näköjään aika taas vetäytyä, sillä joku toinen on
        ominut nimimerkkini. Mikäpä siinä, pidä lippu korkealla. Vetäydyn takavasemmalle, terveisin vanha kokki.


      • painupa

        sinne alimpaan hornaan sen valmis-soossisi ja hunajasi kanssa, sinä ruoasta ja herkullisuudesta mitään tietämätön junttifeikkaaja!


    • Elikkäs!!

      Elikkäs!!!

    • MiksaVsa

      kyllä laittaisi kokonaista broileria marinadiin, vaan hieroisin sen pintaan broilerimauste-yrttiseoksen ja antaisin sen maustua pakastepussissa muutaman tunnin.

      Esim. cittarin lihatiskiltä saa ostaa isompia satseja talon omaa broilerimaustetta todella halvalla kun ajattelee kilohintaa. Kannattaa kysyä.

      Maustamisen jälkeen on makuasia, laittaako uuniin sellaisenaan, vai paistopussiin. Pussissa saa pehmeän pinnan ja ilman pussia rapean kuoren.

      Liemen saa kaupanpäälle, josta saa hemmetin hyvän currykastikkeen pohjan.
      Pannulle voita, kuullottaa currya hetken, lisää jauhoja ja liemen. Kiehauta ja hauduta hetken ja pari desiä kermaa. Ja jos lisää ananaspaloja ja suolapähkinöitä on Kung Pao Chicken valmis. =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      210
      4671
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      188
      2616
    3. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      67
      1532
    4. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      96
      1220
    5. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      126
      1144
    6. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      107
      1140
    7. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      9
      1132
    8. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      71
      1081
    9. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      139
      1062
    10. Bim bom ovikello soi!!

      Mitä tekisit jos kaivattusi ilmestyisi ovesi taakse?
      Ikävä
      109
      989
    Aihe