,eli pitääkö se ryöpätä tai kuivattaa,ennen syöntiä.entä pakastaminen?
nokkosesta kyselen
Nimetön
2291
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Sinänsä sitä ei tarvitsisi ryöpätä niinkuin pinaattia, mutta sillä pääsee eroon nokkosen myrkystä, joten itse olen aina ryöpännyt.
Tosin olen tehnyt kevätversoista paistosta pelkästään silppuamalla ja paistamalla. Hyvää, mutta vähän karvaisen tai karkean oloista.
Kävin luonnon yrtit -luennolla vähän aikaa sitten. Luennoitsija sanoi, että kaikki villivihannekset kannattaa laittaa ensin tiskialtaaseen, jossa on kylmää vettä ja hieman suolaa. Näin mahdolliset ötökät kipuavat pois.
Luennoitsija myös sanoi, että vanhoissa nokkosissa saattaa olla joskus joitain kiteitä, joista voi olla munuaisille haittaa. Sellaisesta paikasta ei saa kerätä uudestaan nokkosia.